Seçim öncesinde para piyasalarında "Seçimin hemen sonrası dolar yükselecek" algısı hakimdi. Fakat bu algı boşa çıktı. Dolar/TL kuru 31,88 lira seviyesine geriledi. Bu da seçim sonrası 37 kuruşluk bir düşüş anlamına geliyor.

Dolar 20 Lira Olacak mı?

Bu gerilemeyi gören bazı kişiler sosyal medyada "Dolar 20 lira olacak" iddialarında bulunmaya başladı. Piyasa uzmanı İslam Memiş ise bu iddialara karşı uyarıda bulundu. Memiş, 31,88 lira ile 20 lira arasında 11,88 lira fark olduğunu ve bu kadar büyük bir düşüşün şu anki ekonomik koşullarda ve sıkılaştırma politikasıyla mümkün olmadığını belirtti.

Altın Fiyatları Neden Düşüyor? Altın Fiyatları Neden Düşüyor?

Dolar Gerilemesinin Nedenleri

Dolar kurundaki gerilemenin birkaç sebebi var. Bunlar arasında bayram öncesi TL talebinin artması, seçim öncesi dolar pozisyonu olanların satışa geçmesi, yabancı kurum ve kuruluşların TL için iyimser raporlar yayınlaması, ekonomi yönetiminin seçim sonrası politika değişikliğine gitmeyeceği mesajları ve dolar endeksinin gerilemesi yer alıyor.

Dolar Yatırım Aracı Değil

Memiş, doların bir yatırım aracı olmadığını ve Türkiye'de en az getiriye sahip olduğunu da vurguladı. Memiş'e göre doların tek özelliği maliyet hesaplaması olması ve gözümüzün gördüğü her şeyin dolar ile maliyeti olduğundan önemli olması.

Döviz Borçlanma Uyarısı

Doların 20 lira olacağına inananların önce aradaki 11,88 lirayı atlamaması gerektiğini de belirten Memiş, son olarak döviz borçlanmamak konusunda uyarıda bulundu.

Kısa Vadede 29-28 Lira Denenebilir

Memiş, kısa vadede dolar kurunun 29-28 liraya kadar gerileyebileceğini fakat bu düşüşün kalıcı olup olmayacağının ise şu an için zor olduğunu kaydetti.

Özetle:

  • Seçim sonrası dolar kurunda beklenen yükseliş gerçekleşmedi, aksine 37 kuruşluk bir düşüş yaşandı.
  • 20 lira iddiaları gerçeğe yakın değil.
  • Dolar kurunun kısa vadede 29-28 liraya kadar gerileyebileceği fakat bu düşüşün kalıcı olup olmayacağının ise şu an için zor olduğu düşünülüyor.
  • Uzmanlar döviz borçlanma konusunda uyarıda bulunuyor.