Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, ani kur artışlarını önlemek için hayata geçirilen Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasındaki vergi muafiyetinin kaldırılabileceği sinyalini verdi.

Bu durum, dolar sahiplerine kötü haber olarak yorumlanıyor ve Türkiye'de yeni bir kur krizi endişesine neden olabilir.

Şimşek, KKM'nin şirketler için cazip hale gelmesi üzerine vergi avantajlarında düzenlemeye gidileceğini belirtti.

"Finansal piyasalardaki istikrarı gözeterek programımızın diğer önemli bir hedefi olan KKM'den çıkış için gerekli adımları attık, atıyoruz. KKM stoku ağustos ayında 3,4 trilyon lirayla zirveyi bulmuştu, 8 Aralık itibarıyla 2,7 trilyona düşmüştür. Önümüzdeki dönemde KKM'yi şirketler ve bireyler nezdinde cazip kılan vergi düzenlemelerini de gözden geçireceğiz."

Dolar Sahiplerine Kötü Haber: Uzman Ekonomistten Korkutan Açıklamalar Dolar Sahiplerine Kötü Haber: Uzman Ekonomistten Korkutan Açıklamalar

Ekonomistler, KKM'den çıkan paranın halihazırda 100 milyar dolara yaklaştığını belirterek, ani kısıtlamaların yeni bir kur krizi riskini artırabileceği uyarısında bulundu.

Ekonomist Alaattin Aktaş, çıkışların kademeli ve kontrollü yapılması gerektiğini vurgulayarak, aksi takdirde Türkiye'de yeni bir kur krizi yaşanabileceği uyarısında bulundu.

KKM'den vergi muafiyetinin kaldırılması halinde, doların yeniden yükselişe geçebileceği ve Türkiye'de yeni bir kur krizi yaşanabileceği endişesi dile getiriliyor.