Ünlü ekonomist Evren Devrim Zelyut, piyasalara ilişkin değerlendirmelerde bulunurken ekonominin geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu. Uzun süredir yatay seyreden dolar fiyatları yatırımcısını memnun etmiyor. Ancak, bu durumun uzun sürmeyebileceği ve doların gelecekte nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu olmaya devam ediyor.

Dolarda yaşanan yatay seyre rağmen, enflasyonda henüz tam bir dengelenme sağlanmış değil. Dövizde uzun süreli yaşanan artış, birçok ürünün fiyatında artışa sebep oluyor ve bu durum tüketicileri olumsuz etkiliyor. Dolar yatırımcıları, uzun vadede fiyatlarda nasıl bir değişim yaşanacağını merak ederken, uzmanların yorumları da bu doğrultuda önem kazanıyor.

Son dönemde döviz fiyatlarındaki yatay seyrin devam etmesi, birçok uzman ismi yapısal reformların yapılmadığı sürece enflasyonda düşüş sağlanamayacağı konusunda endişelendiriyor. Önemli adımların atılması gerektiğine vurgu yapan ekonomistler, yeni dönemde enflasyonun tekrar fırlayacağını belirtiyor.

Konya Piyasalari 12 Haziran 2024

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, yaptığı açıklamalarda, "Yüksek faiz ortamı ile cari açığı düşürdünüz. Ekonomideki üretimi azaltarak cari açığı düşürüyorsunuz. Sanayi bunu kaldıramaz. İşsizlik artıyor, üretim düşüyor... Enflasyon o kadar yukarı gidiyor ki nakit yok. Vatandaş nakit yokluğu çektiği için krediler patlamaya gidiyor. Yüksek faizin ve zamların bütçeyi ve rezervleri kapatabilmesi için bu bedeli vatandaş ödüyor. Faiz maliyeti vatandaşa bindi. Tarım, sanayi de yapısal sorunlar varken enflasyon düşmez. Krediye sığınanların geliri artmadığı için patlamalar olacak. Geçinebilmek için ne olacak elinizdeki varlıklardan vazgeçeceksiniz. 2025 yılında elinizdeki varlıklardan vazgeçmek zorunda kalacaksınız" ifadelerini kullandı.

100 Kalem Mal ve Hizmetin Güncel Fiyatları Ortaya Çıktı: TÜİK Verileri Ne Kadar Gerçekçi? 100 Kalem Mal ve Hizmetin Güncel Fiyatları Ortaya Çıktı: TÜİK Verileri Ne Kadar Gerçekçi?

Bu değerlendirmeler, piyasalarda dikkatle takip edilirken, ekonomi yönetiminin alacağı önlemler ve reform adımları merakla bekleniyor. Ekonomistlerin uyarıları, gelecekte olası risklere karşı yatırımcıların ve vatandaşların tedbirli olmaları gerektiğini gösteriyor.

Not: Haber içeriğinde herhangi bir yatırım tavsiyesi bulunmamaktadır. Uzman isimler tarafından yapılan değerlendirmeler haber içeriğine dönüştürülerek sunulmuştur.

Editör: Haber Merkezi