Dolar/TL kuru, 2024 yılında her gün yeni bir rekor kırarak yükselişini sürdürüyor. Yılbaşından bu yana yaklaşık %5'e yakın yükselen dolar, 31 lira sınırına dayandı. Piyasalarda gözler ise TCMB'nin atacağı olası adımlara çevrildi.

Uzmanlara göre döviz talebinin sürmesinde, TL kaynaklı kur korumalı mevduat hesaplarının artık açılamaması da etkili oldu. Sosyal medya platformu X'te e507 kullanıcı adıyla paylaşımda bulunan hesabın yaptığı analize göre, KKM hacmi 123 milyar dolar seviyesinden 9 Şubat itibarıyla 80 milyar dolara geriledi. Kapanan KKM'lerin 24 milyar dolarının TL kaynaklı KKM hesabı olduğu belirtilen analizde, kalan TL KKM bakiyesinin ise 10 milyar dolar seviyesinde olduğu hesaplandı.

Konya Piyasalari Son Durum 21 Subat 2024

Bu gelişmenin ardından piyasa katılımcıları da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) döviz talebini azaltıcı olası adımlarını beklemeye başladı.

Ekonomistler ise Merkez Bankası'nı döviz talebinin yanı sıra ihracatçının kur artışı beklentisinin de zorladığını belirtiyor. Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara ise bir röportajında TL'nin geçmiş yıllara nazaran hafif değerli olduğunu ve Merkez Bankası'nın da 2016'dan beri değersiz kura alışmış reel sektörün geçişini iyi yönetmesi gerektiğini kaydetti.

Editör: Haber Merkezi