Altın Ne Zaman Alınır? Zengin Olmak İsteyenler İçin Altın Fırsat: Selçuk Geçer'den Altın ve Dolar Yatırımı İçin Kritik Altın Ne Zaman Alınır? Zengin Olmak İsteyenler İçin Altın Fırsat: Selçuk Geçer'den Altın ve Dolar Yatırımı İçin Kritik

Altın Fiyatları Rekor Kırdı!

ABD Merkez Bankası Fed'in faiz kararıyla ilgili beklentiler, Orta Doğu'daki jeopolitik gelişmeler ve büyük merkez bankalarının altın biriktirme yarışı, altın fiyatlarında dün yeni bir rekora yol açtı. Ons altın, 2.454 doları aşarak tarihi zirvesini güncelledi. Yurt içinde gram altın fiyatı da altının onsundan güç alarak bir süredir yaşadığı düşüşe son vererek rekor seviyelere yükseldi.

İslam Memiş: Manipülasyona Hazır Olun!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dün yaşanan rekor sonrası piyasaya ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. "Mayıs ve Haziran ayları manipülasyon ayı ve manipülasyon ayına hazır olun. Çünkü bir sabah kalktığınız zaman farklı bir dünya ekonomisine uyanabilirsiniz" diyen İslam Memiş, "Farklı gelişmeler yaşanabilir. Bu da yatırım araçlarında sert algılamalara neden olabilir. Ben jeopolitik gerilim tarafında İsrail'in bir bölgesel savaş istediğini, yeni bir Körfez savaşı çıkma ihtimalini güçlü gördüğümü söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

Memiş: Altın 3.500 TL'ye Çıkabilir!

Memiş, bu yıl sonuna kadar değerli emtialar tarafında altın ve gümüşün yeni rekorlara imza atabileceğini söyledi. Bunun hazırlığını merkez bankaları zaten yaptı. 2024 yılının ilk çeyreğinde merkez bankaları bin 238 tonluk altın alımı yaptı ve yine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da 30 tonluk alım yaptığını gördük. Merkez bankaların her altın rezervlerini artırmasından sonra jeopolitik gerilimlerin aslında bir noktada patlak verdiğini bize göstermiş oluyor. Bu yılla alakalı 3 bin-3 bin 500 TL seviyesi ile alakalı beklentim devam ediyor.

Altın ve Gümüş Fiyatları Ne Kadar?

Bugüne bakıldığında ons altın fiyatı 2.414 dolardan işlem görüyor. Konya piyasalarında gram altın fiyatı 2.530 TL seviyelerinde satılırken aynı dakikalarda çeyrek altın 4.024 TL ve Cumhuriyet altını ise 17.620 TL'den tabelalara yansıyor.

Gümüş de Rekor Kırdı!

Gümüş fiyatları Aralık 2012'den bu yana ons başına 32 dolara yükselerek altını tahtından etti. Yılbaşından bugüne kazancı neredeyse yüzde 34'ü bulurken, altın fiyatlarında bu oran 22 seviyelerinde kaldı.

Uzmanlardan Altın ve Gümüş Fiyatlarına Yönelik Tahminler

Uzmanlar, altın ve gümüş fiyatlarının önümüzdeki dönemde de yükselmeye devam edeceğini öngörüyor. İslam Memiş, altın fiyatlarının 3.000 3.500 TL aralığına ulaşabileceğini, gümüş fiyatlarının ise 37 TL gram ve 37 dolar ons seviyelerini test edebileceğini söylüyor. Ekonomist Erkan Öz ise, altın fiyatlarının 2800 doları hedeflediğini, gümüş fiyatlarının ise 63-64 doları görmesinin muhtemel olduğunu belirtiyor.