Dünyanın en düşük doğalgaz fiyatlarına sahip ülkelerden biri olarak bilinen Türkiye'de, ekim ayıyla birlikte doğalgaza zam geldi. Türkiye'nin enerji devi BOTAŞ tarafından yapılan duyuruya göre, ekim ayında konutlarda kullanılan doğalgaz tarifesi sabit kaldı, ancak sanayi ve elektrik üretimi amaçlı doğalgaz tarifesi yüzde 20 zamlandı.

Konut Tarifesi Sabit Kaldı, Sanayi ve Elektrik Üretimi İçin Zam Yapıldı

Konut aboneleri için doğalgaz fiyatlarında değişiklik olmaması, BOTAŞ'ın konut tüketicilerini koruma yolunda attığı bir adım olarak görülmekte. Buna göre, konut abonelerine yönelik doğalgaz fiyatı 1000 metreküp için 4 bin 80 lira olarak devam edecek.

Ancak büyük sanayi kuruluşları ve elektrik üretimi amaçlı kullanılan doğalgaz tarifesi yüzde 20 oranında zamlandı. Büyük sanayi aboneleri için 1000 metreküp doğalgazın fiyatı kademe 1 için 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira olarak belirlendi. Elektrik üretimi amaçlı kullanılan doğalgazın fiyatı ise 12 bin lira olarak açıklandı. Bu fiyatlar aylık olarak hesaplanmakta.

Türkiye, Ukrayna'dan Sonra Avrupa'da En Ucuz Doğalgaz Fiyatlarına Sahip Ülke Olmaya Devam Ediyor

BOTAŞ'ın internet sitesinde yer alan duyuruda, "Konutlarda kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında halen konutlarda, Ukrayna'dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğalgaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır." ifadesi kullanıldı.

Ayrıca, elektrik tüketiminde ticari işletmeler için de yüzde 20 oranında bir zam yapıldı, ancak konut tarifesi değişmeden devam etti.

Türkiye, bu yeni fiyatlarla birlikte hala düşük doğalgaz fiyatları sunan ülkeler arasında öne çıkmaya devam ediyor. Türkiye'nin enerji politikaları ve fiyatları, enerji tüketimi açısından önemli bir faktör olarak dikkat çekiyor.