Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, son bir yılda yapılan denetimlerde egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan yaklaşık 1 milyon araca idari yaptırım uygulandığını açıkladı. Bakanlık tarafından hayata geçirilen Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) ile trafiğe çıkan araçlardan kaynaklı hava kirliliğinin önüne geçilmeye çalışılıyor.

EGEDES sistemi sayesinde egzoz muayenesi yaptırmayan araçlar, trafik akışını aksatmadan tespit ediliyor. Çevre ve Şehircilik Uzmanı Hasan Ege, plaka tanıma cihazlarıyla trafikteki araçların plakalarını okuyarak egzoz emisyon ölçümü bulunmayan araçlara idari yaptırım uygulandığını belirtti.

2023 yılı için egzoz emisyon ölçümünü yaptırmamanın idari para cezasının 6 bin 275 TL olduğunu söyleyen Ege, son bir yıl içerisinde yaklaşık 1 milyon aracın egzoz emisyon ölçümü yapmadan trafikte seyrettiğini açıkladı.

Vatandaşlara egzoz muayenesinin yapılması konusunda uyarılarda bulunan Ege, araç sahiplerinden insan sağlığını düşünerek egzoz emisyon ölçümlerine gerekli hassasiyeti göstermelerini ve ölçüm sürelerini e-Devlet üzerinden takip etmelerini tavsiye etti. Bakan Özhaseki ise temiz bir hava ve sağlıklı bir dünya için EGEDES'i 81 şehirde uyguladıklarını ve hava kirliliğini azaltmak için çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

Editör: Haber Merkezi