Dolar değer kaybedecek

Yıldırım, 2024 yılının ortalarında her iki kıtada da faiz indirimlerinin başlayabileceğini söyledi. Buna bağlı olarak doların değer kaybedeceğini belirten Yıldırım, "Dolar endeksi muhtemelen gelecek sene 102 dolar 101 dolar gibi ortalama bir değer alacak. Yılın tümünde baktığımız zaman dolar değer kaybedecek neden? Çünkü doların faizi düşecek. Beklenen faiz düşüşü şimdiden 5 kez 25 baz puan şeklinde. Faizi düşen paranın değeri düşmesi gayet doğal. Aynı şekilde euro da böyle olacak." dedi.

Akaryakıta ÖTV Zammı Geliyor: Tabelalar 3 Temmuz'da Değişecek! Akaryakıta ÖTV Zammı Geliyor: Tabelalar 3 Temmuz'da Değişecek!

Altın değer kazanacak

Dolar değer kaybedeceği için altının da değer kazanacağını söyleyen Yıldırım, "Dolar değer kaybedeceği için doların tersine hareket eden altın değer kazanacak. Çünkü faiz düşmüş olacak ki altının en büyük rakibi Amerikan hazine faizleri. Hem parasal gevşemeye gidileceği için hem enflasyonla mücadele biteceği için altının önü açık görülüyor, altına yatırım yapılabilir." ifadelerini kullandı.

Yatırımcılara tavsiye

Yıldırım, yatırımcılara altına yatırım yapmalarını tavsiye ederek, "Altın, her zaman güvenli liman olarak görülmüştür. Özellikle dolar değer kaybederken altın daha da değer kazanır. Bu nedenle yatırımcılara altına yatırım yapmalarını tavsiye ederim." dedi.

Editör: Haber Merkezi