Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, CHP'li iki belediye başkanı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun cumhurbaşkanı yardımcısı olma formülüyle ilgili,  "Anayasanın açık ihlalidir. Hukuk dışı ve abes çözüm arayışları boştur" açıklamasını yaptı.

Mehmet Uçum: Halk hesabını sorar

Mehmet Uçum sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Anayasaya göre vesayet makamı ile belediye başkanlığı asla birleşemez (m.127/5). Aynı kişinin hem CB Yardımcısı hem Belediye Başkanı olması Anayasanın açık ihlalidir. Küresel sömürgecilerin planları ve dar çıkarlar için hukuk dışı ve abes çözüm arayışları boştur. Halk hesabını sorar" ifadelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanıyoruz Cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanıyoruz

Seçim bitene kadar belediye başkanı olarak kalacaklar

Seçim Kanunu'a göre, cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine seçimle gelinmediği için Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş seçim sonuçlanıncaya kadar belediye başkanlığı görevine devam edecekler. Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Yavaş ve İmamoğlu Belediye başkanlığı görevinden ayrılacak.