ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkentin yıllar içinde biriken altyapı sorunlarının çözülmesi amacıyla yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. ASKİ ekipleri; Elektrokent-2 Sitesi ile çevresinde yıllardır yaşanan sel ve su baskınları nedeniyle vatandaşların zarar görmesini önlemek amacıyla harekete geçti.

ÇALIŞMALARIN BAŞLADIĞINI YAVAŞ DUYURDU

Elektrokent-2 Sitesi ve çevresinde yaşananları sona erdirecek çalışmanın başladığını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla duyurdu. Yavaş, “Dere yatağının kapatılıp imara açılması nedeniyle yıllardır sel baskınlarına sebep olan sorun artık tarihe karışıyor. Elektrokent-2 Sitesi çevresinde gerçekleşen sel ve su baskınlarını önlemek adına Ergazi Deresi yatağında yağmur suyu baks imalatı çalışmalarını başlattık. Ankaralıların güvenliği için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ATIK SU İMALATLARI DA YAPILIYOR

ASKİ ekiplerinin bölgede gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında ilk olarak sorun tespit edildi. Buna göre; Ergazi yağmur suyu kolektörü, İvedik Organize Sanayi Bölgesi (OSB) içerisinde yer alan Elektrokent-2 Sitesi’nin ve İlk Yerleşim Mahallesi’nin yağmur sularını uzaklaştırıyor ancak mevcut hatların kapasitesi su baskınlarını önlemek için yetersiz kalıyordu. Ergazi Deresi yatağının önünün bulvar (Melih Gökçek Bulvarı) yapılarak kapatılması ve dere yatağındaki yapılaşma da sorunu derinleştirdi.

Bu durum insan ve çevre sağlığı açısından aciliyet oluşturduğu için harekete geçen ASKİ ekipleri, sorunu çözmek amacıyla eksik olan atık su ve yağmur suyu hatlarını planlayarak imalata başladı.

Ergazibaksı ile İvedik OSB (Elektrokent-2 Sitesi) arasındaki yağmur suyu hatlarını içeren proje kapsamında bugüne kadar 490 metre yağmur suyu baks imalatı, sol yan atık su kolektöründe 658 metre imalat ve sağ yan kolektöründe de 2 bin 926 metre imalatı tamamlandı. Kalan 600 metre yağmur suyu baksı, 434 metre sol yan atık su ve 340 metre sağ yan atık su kolektörleri imalatlarının da yaklaşık bir ay içinde tamamlanması bekleniyor.

ÇALIŞMALAR ÖZEL EKİPMANLARLA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren ASKİ Kanal İnşaat Dairesi Başkanı Mehmet Ali Şişmanlar, “Yenimahalle ilçesi İvedik OSB içerisinde yer alan Elektrokent-2 Sitesi ve çevresinin su baskınları ile gündeme gelmesinden sonra bu durumu çözmek için Ergazi Deresi yatağında 5.00 m. x 2.50 m. kesit alanlı prefabrik baks imalatı gerçekleştiriyoruz. Bin 200 milimetre çaplı sağ yan atık su kolektörü imalatının yüzde 70’i tamamlandı. Projenin kalan kısmını yaklaşık bir ay içinde tamamlamayı planlıyoruz. Bu imalatlar bittiğinde bölgedeki sel baskınları sorunu çözülecek” dedi.

Şişmanlar, bu kalitedeki bir baks imalatının Ankara’da ilk defa uygulandığının altını çizerek, “Daha önce bu bölgede var olan yağmur suyu hattımız 2 bin milimetre çapındaydı. Mevcut hattı sökerek yerine 4 kat daha büyük kapasiteli bir baks imalatı yapıyoruz. İmalat aşamasında sökülmesi gereken mevcut borularımızı da Ankara’nın ihtiyaç duyulan muhtelif yerlerinde kullanacağız” diye konuştu.

Şişmanlar, ayrıca, “Bu prefabrik elemanlar doğrudan Ankara’da üretilmeye başlandı. Bir takımının ağırlığı yaklaşık 30 ton olması nedeniyle özel ekipmanlarlabaks imalatımızı gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.