31 Mart yerel seçimlerine 27 gün kala kulislere bomba bir iddia düştü: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilere çifte bayram yaşatacak bir kararı açıklayacak. İddialara göre, emeklilerin bayram ikramiyesi 3 bin liradan 10 bin liraya çıkarılacak.

AK Parti'nin yaptırdığı anketlerde en büyük sıkıntının emeklilerin oylarındaki erime olduğu belirtiliyor. AK Parti kurmayları, "Yerel seçimlerde bizi en çok zorlayacak kesim emekliler olacak. Bunu anketlerde de görüyoruz" ifadelerini kullandı. Son seçimi en doğru bilen BETİMAR'ın Başkanı ise dün emekliler konusunda AK Parti'yi uyardı.

Emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin 2 bin TL'den 3 bin TL'ye çıkarılması ve iki bayram için toplamda 6 bin TL ödeme yapılacağının açıklanması emeklilerin tepkisini çekmişti. Ancak emekliler, beklentilerini daha da yükseltmiş ve ikramiyenin 10 bin TL'ye çıkarılmasını talep etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilere seyyanen zam taleplerini "tahrik" olarak niteleyerek bütçede daha fazla kaynak ayırmanın imkansız olduğunu belirtmiş ve emeklilerden sabır istemişti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise emeklilerin çağrılarının haksız olmadığını belirterek gerekli iyileştirmelerin yapılacağını söylemişti.

Kulislerdeki iddialara göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün saat 15:00'te toplanacak olan kabine toplantısından sonra emekli ikramiyelerine yönelik bir açıklama yapacak. Buna göre bayram ikramiyesinin 3 bin TL'den 10 bin TL'ye çıkarılacağı öne sürülüyor. Böylece 2023 yılında 2 bin TL olan ikramiyeye 5 kat zam yapılacak.

Eğer bu bilgi doğru çıkarsa, emekliler Ramazan ve Kurban Bayramı'nda 10'ar bin TL, yani toplamda 20 bin TL ikramiye alacak.