Skimpflasyon, son yıllarda enflasyonun yanı sıra tüketicilerin gündeminde yer alan bir kavram haline geldi. Skimpflasyon, üreticilerin ürünün kalitesini düşürerek fiyatını aynı tutması durumudur. Bu durum, tüketicilerin daha az ürün almasına ve enflasyonun daha da artmasına neden olmaktadır.

Skimpflasyonun nedenleri arasında, enflasyon, hammadde fiyatlarındaki artış ve tedarik zinciri sorunları yer almaktadır. Enflasyon, üreticilerin maliyetlerini artırarak karlılıklarını korumak için ürünün kalitesini düşürmesine neden olmaktadır. Hammadde fiyatlarındaki artış da üreticilerin maliyetlerini artırarak ürünün fiyatını artırmalarını zorlaştırmaktadır. Tedarik zinciri sorunları ise üreticilerin ürünün kalitesini korumak için gereken malzemeleri temin etmekte zorlanmasına neden olmaktadır.

Konya piyasaları Trump olayından sonra rekor tazeledi Konya piyasaları Trump olayından sonra rekor tazeledi

Skimpflasyona ilişkin bazı örnekler şunlardır:

  • Bir paket deterjanda kullanılan deterjan miktarının azaltılması
  • Bir paket cipste kullanılan cips miktarının azaltılması
  • Bir kutu sütün yağ oranının düşürülmesi

Tüketiciler, skimpflasyonuna karşı dikkatli olmalıdır. Ürün alırken, ürünün içeriğini ve gramajını kontrol etmek faydalı olacaktır. Ayrıca, birden fazla markayı karşılaştırmak da faydalı olabilir.

Skimpflasyon, tüketicilerin haklarını korumak için tüketici örgütlerinin dikkatini çekmektedir. Tüketiciler, skimpflasyonuna karşı tüketici örgütlerine şikayette bulunabilirler.

Editör: Haber Merkezi