Asrın felaketi olarak hafızalara kazınan 6 Şubat depremlerinden bu yana Türkiye'de depremler aralıksız devam ediyor. Farklı bölgelerde kayıtlara geçen depremler içinde bulunduğumuz durumu da aslında gözler önüne seriyor.

Konya'nın içinde bulunduğu bölgede de yer kürenin hareketleri de sürüyor. Konya'nın komşuları Karaman ve Niğde'de ayrıca Antalya'da depremler kayıtlara geçiyor.

Küçük ve orta şiddette depremlerin kaydedildiği İç Anadolu Bölgesi'nde kaydedilen depremler aslında hiç bir yerin güvende olmadığı ve her an tedbirli olunması gerektiği anlamını taşıyor.

Geçtiğimiz aylarda Konya'da orta şiddette depremler kaydedilmiş ve bunların en hissedileni de 1 Ağustos tarihinde Selçuklu ilçesi sınırlarındaydı.

Ereğli'nin Ünlü Mekanında Yangın Ereğli'nin Ünlü Mekanında Yangın

TÜRKİYE SALLANIYOR

Türkiye'de 2023 yılı depremlerin yılı oldu. 1999 depreminin ardından durgunlaşan Türkiye'nin karaları 2023 yılına gelindiğinde coştukça coştu.

Son 25 senenin en çok depreminin kaydedildiği yıl olarak tarihe geçen 2023 yılında Türkiye'de 70 bine yakın küçük, orta ve büyük şiddette deprem kayıtlara geçti.

turkiye-deprem-sayilari-2023-e-kadar

2017 EN ÇOK DEPREMİN YAŞANDIĞI YILDI

35 bin depremin kaydedildiği 2017 senesini geride bırakan 2023 yılı Türkiye için felaketlerin yılı olarak anılmaya şimdiden aday.

KONYA'NIN KOMŞULARINDA DEPREM

AFAD'ın sisteminde Konya'nın yakınındaki depremler oldukça dikkat çekti. Sadece 16 Kasım 2023 gününün ilk saatlerinden itibaren 2 deprem kaydedildi.

Konya'nın Ereğli ilçesine yakın konumda bulunan Karaman'ın Ayrancı ilçesi ve Niğde'nin Ulukışla ilçesindeki depremlerde herhangi bir kayıp olmadı.

karaman-ayranci-deprem

Son depremler: Ancak konum itibariyle depremler dikkat çekti. Karaman'da kaydedilen deprem saat 07:16'da yerin 7.2 kilometre derinliğinde ve Ayrancı ilçesinde meydana geldi.

nigde-ulukisla-deprem

İkinci depremin merkezi ise yine Ereğli ilçesine yakın konumdaki Niğde'nin Ulukışla ilçesinde saat 07:37'de ve yerin 7.5 kilometre derinliğinde 2.7 büyüklüğünde kayıtlara geçti.