2028 yılında yapılması gereken cumhurbaşkanlığı seçimleri için AK Parti'de farklı senaryolar konuşulmaya başladı. Tartışılan senaryolardan biri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anayasa gereği üçüncü defa aday olabilmesi için seçimlerin öne çekilmesi.

Anayasaya göre Cumhurbaşkanı'nın ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabiliyor. Meclis'te seçimlerin yenilenmesi kararı için üye tam sayısının beşte üç (360 milletvekili) çoğunluğu gerekiyor.

AK Parti'de Erdoğan'ın yeniden adaylığı konusunda henüz partinin karar organlarında bir görüşme yapılmadı. Ancak, partinin kurmayları seçimlerin yenilenmesi kararının Meclis tarafından alınabilmesi formülünün 2027 yılında gündeme getirilebileceğini kaydediyor.

AK Parti'de tartışılan formüle göre, 2028 Mayıs'ta yapılması gereken seçimlerden bir yıl önce, TBMM'nin seçimlerin yenilenmesi kararı alabilmesi için AK Parti ve MHP imzasıyla bir teklif getirilecek.

AK Parti kurmayları, "Seçimlerin yenilenmesi gündeme gelirse, muhalefetin de destek vereceğini düşünüyoruz. Seçimden kaçamazlar, kaçarlarsa halkın karşısına çıkamazlar" görüşünü savunuyor.

Erdoğan'ın 2027'de yeniden adaylığı için erken seçim kararı alınıp alınmayacağı önümüzdeki aylarda daha netlik kazanacak.

Kaynak: https://www.internethaber.com/2027-senaryolari-erken-secim-gundeme-gelebilir-2360210h.htm

Editör: Haber Merkezi