Erken Seçim Gündemde Yok: AK Parti'nin 2027 Mesajı

AK Parti, erken seçim tartışmalarına kapıları kapattı. Parti yönetimi, 2028'de yapılması planlanan seçimlerin erkene alınmasının gündemde olmadığını belirtti. Ancak 2027'de bu konunun yeniden değerlendirilebileceğini ifade etti.

CHP'nin Erken Seçim Çağrıları

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yerel seçimlerden sonra erken seçim çağrılarını yineledi. Özel, "Geçim yoksa seçim olur" diyerek 2026'da erken seçime gidilmesi gerektiğini belirtti. Ancak AK Parti, bu çağrılara karşı kapıyı kapattı.

Seçmenlerin %60'ı Seçim İstemiyor

AK Parti kurmayları, yaptıkları araştırmalarda seçmenlerin %60'ının seçim istemediğini belirtti. Ülkenin seçim yorgunu olduğunu vurgulayan parti yetkilileri, CHP'nin çağrılarının kendi iç dinamiklerine yönelik olduğunu ifade ediyor.

Muhalefet Partilerinin Durumu

AK Parti, DEVA, Saadet ve Gelecek Partisi'nin seçim barajını geçme ihtimallerinin düşük olduğunu ve bu yüzden erken seçim istemediklerini belirtti. Bu partilere mensup milletvekillerinin mevcut imkânlarını bırakmak istemediği değerlendiriliyor.

Ekonomiye Odaklanma

AK Parti, şu anda ekonomiye odaklandıklarını ve vatandaşın beklentilerini karşılamak için çalıştıklarını belirtti. Seçim tarihinin 2027'den önce konuşulmayacağını vurgulayan parti yetkilileri, ekonominin rayına oturmasının öncelikleri olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Adaylığı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üçüncü kez adaylığı için erken seçim kararının Meclis tarafından nitelikli çoğunlukla (360) alınması gerektiğini hatırlatan AK Parti, bu konunun 2027'de değerlendirilebileceğini belirtti. Şu anda bu tür tartışmaların gündemlerinde olmadığını ifade ettiler.

Asgari Ücret Zammında Son Dakika Açıklaması Asgari Ücret Zammında Son Dakika Açıklaması

CHP'nin Erken Seçim Stratejisi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 1.5 yıl sonra erken seçim olacağını öngörüyor. CHP, ekonomik sorunların çözülmeyeceği ve cumhurbaşkanlığı seçimini kazanabilecekleri düşüncesiyle bu süreci destekliyor.

Erken Seçim İçin Halkın Talebi

CHP, halkın %67'sinin "Geçinemiyoruz" dediğini belirtiyor ve bu kesimin erken seçim talebinin karşısında durulamayacağını savunuyor. Özel, "Geçim olmazsa, seçim olur" diyerek bu talebi dile getiriyor.

Parti İçindeki Talepler

CHP'de, parti içi ve partiye yakın çevrelerden gelen erken seçim taleplerinin artmasıyla, Özel'in bu konuda strateji değiştirdiği belirtiliyor. "Normalleşme karşıtlarına mesaj" olarak erken seçim çağrısının yapıldığı ifade ediliyor.

Erdoğan'ın Yeniden Adaylığı İçin Erken Seçim

Özel'in erken seçim çağrısının, Erdoğan'a yeniden adaylık yolunu açmak amacı taşıdığı belirtiliyor. CHP, 1.5 yıllık sürede iktidarın politikalarını düzeltemeyeceğini ve seçimleri kazanabileceklerini düşünüyor.

Erken Seçim Kararı İçin Meclis Çoğunluğu

CHP, Meclis'te çoğunluğu olmadığı için erken seçim kararı almanın zor olduğunu, ancak halkın seçim talebinin karşısında iktidarın duramayacağını savunuyor.

Editör: Haber Merkezi