Konya Ereğli, “Konuşan Haritalar” tarafından belirlenen il olma potansiyeli yüksek 76 ilçenin başında yer aldı. İl olması durumunda ise Konya'nın 1989 yılında eski mahallesi olan Karaman'ın Ermenek ilçesinin ise Alanya'ya bağlanması gündeme gelebilir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Cumhuriyet’in 100. yıldönümü dolayısıyla söylediği “100 il bin ilçe” teklifi doğrultusunda il olma potansiyeli yüksek ilçeler belirlendi. Coğrafi Bilgi Sistemleri aracılığıyla hazırlanan “Konuşan Haritalar”, il olma potansiyeli en yüksek 76 ilçeyi sıraladı. Buna göre Konya Ereğli de bu ilçeler arasında yerini aldı.

EREĞLİ İL OLURSA...

Ereğli’nin il olması durumunda ilçe sınırlarına hangi ilçelerin bağlanacağı merak konusu oldu. Karaman ve Niğde illerine sınırı bulunan Ereğli’nin çevresinde bulunan ilçeler ise Konya Halkapınar, Karapınar ve Emirgazi, Niğde Ulukışla ve Bor ile Karaman Ayrancı.

ALANYA İL OLACAK GİBİ

Öte yandan il olmasına kesin gözüyle bakılan Alanya’nın bu statüyü kazanmasının ardından Karaman’ın Ermenek ilçesinin Alanya’ya bağlanacağı iddiaları ortaya atıldı. Ermenek ile birlikte Sarıveliler ve Başyayla’nın da Alanya’ya bağlanması ihtimali üzerinde duruluyor.

Ereğli’nin il olması durumunda ilçenin ekonomik ve sosyal açıdan daha da gelişeceği ve bölgeye önemli katkılar sağlayacağı öngörülüyor.

Karaman Ne Zaman İl Oldu?

Karaman'ın il olma hikayesi, 1980'li yıllardan itibaren başlayan bir süreçtir. Bu dönemde, Karaman'ın il olması için çeşitli girişimlerde bulunulmuştur.

Ereğli Konya'dan ayrılıp Karaman'a mı bağlanacak? Ereğli Konya'dan ayrılıp Karaman'a mı bağlanacak?

Karaman'ın il olmasının en önemli gerekçelerinden biri, bölgenin ekonomik ve sosyal açıdan gelişmesini sağlamaktır. Karaman, Orta Anadolu'nun önemli bir merkezi olmasına rağmen, il olmaması nedeniyle bazı dezavantajlara sahipti. İl olması durumunda, Karaman'ın daha fazla yatırım çekeceği ve bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacağı düşünülüyordu.

Karaman'ın il olması için yapılan girişimler, 1989 yılında sonuç verdi. 15 Haziran 1989 tarihinde, TBMM'de yapılan oylamada Karaman'ın il olması kabul edildi. Böylece, Karaman, Türkiye'nin 70. ili oldu.

Karaman'ın il olması, bölge halkında büyük bir sevinçle karşılandı. İl olması, Karaman'ın ekonomik ve sosyal gelişiminde önemli bir dönüm noktası oldu.

KARAMAN'IN NÜFUSU

Karaman'ın il olmasıyla birlikte, il merkezinin nüfusu da hızla arttı. 1989 yılında 100 bin civarında olan il merkezi nüfusu, 2023 yılı itibarıyla 250 bine yaklaştı.

Karaman'ın il olması, bölgenin kalkınmasında önemli bir rol oynadı. İl olmasından sonra Karaman'da çeşitli yatırımlar yapıldı ve bölgenin ekonomik gelişimi hızlandı. Karaman, günümüzde Orta Anadolu'nun önemli bir merkezi haline geldi.

Karaman'ın il olma tarihi 15 Haziran 1989'dur.