İçişleri Bakanlığı'nda son dakika gelişmeleri yaşandı. Eski Emniyet Müdürleri Sabri Uzun ve Hanefi Avcı'nın rütbe ve hakları, mahkeme kararıyla iade edildi. Bu karar, İçişleri Bakanlığı'na tebliğ edilerek uygulanmaya kondu.

Rütbeleri ve Silahları Geri Verildi, Giriş Yasakları Kalktı

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu döneminde Disiplin Kurulu'na verilen Uzun ve Avcı, elde ettikleri hakları geri alabilmek için yargıya başvurmuştu. Emekli olduktan sonra rütbe ve silah hakları ellerinden alınan Uzun ve Avcı'nın başvurusu, idari yargı tarafından kabul edildi. Kararın İçişleri Bakanlığı'na tebliği sonrasında, her iki eski emniyet müdürünün rütbe, beylik silahları ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne giriş hakları kendilerine iade edildi.

sabri-uzun

Neden Sökülmüştü?

Sabri Uzun'un eski İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na yönelik sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakaret suçundan hapis cezası almasının ardından yaşanan gelişmeler, rütbe ve silahlarının geri alınmasına neden olmuştu. Uzun'un yaptığı paylaşımda, Kaftancıoğlu'na destek vererek, tarihi bir olaya göndermede bulunduğu görülmüştü.

Hanefi Avcı ise AİHM kararı gereği Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması gerektiğini dile getirdiği için soruşturma başlatılmış ve rütbesi ile silahı geri alınmıştı.

hanefi-avci

Yüzlerce Kişinin Göreve İadesi

Ayrıca, Uzun ve Avcı'nın dışında 'iade' kararı almasına rağmen uygulanmayan yüzlerce kişinin göreve iadesi, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın göreve gelmesiyle gerçekleştirildi.

Bu son dakika gelişmesiyle Sabri Uzun ve Hanefi Avcı, rütbelerine ve haklarına kavuşarak eski görevlerine geri döndüler.