Son zamanlarda et fiyatlarındaki artış durdurulamıyor. Her geçen gün zam üstüne zam yapılıyor. Fiyat artışlarının ardından harekete geçen Rekabet Kurumu, 11 firmanın bir olup fiyatları artırdığını tespit etti.

Fiyat Artışları Durmadan Devam Ediyor

CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ'ın aktardığı bilgilere göre, özellikle son 1 ayda ette muazzam ve sistematik bir şekilde fiyat artışları yaşanmaya başladı. Dana karkas et ocak ayında 280 liraya satılıyordu. Kuzu karkas 300 liraya satılıyordu ama şubat ayından itibaren sistematik düzenli fiyat artışları etlere yansıtılmaya başladı. Dana karkas 315 e çıktı, kuzu karkas ise 350'ye kadar alıcı bulmaya başladı.

Rekabet Kurumu 11 Firmaya Ceza Verdi

Fiyat artışlarının ardından harekete geçen Rekabet Kurumu, bu firmalara ulaştı ve cezai işlem uyguladı.

Sosyal Medyadan Fiyat Talimatı

CNN TÜRK Muhabiri Emrah Çakmak'ın aktardığı bilgilere göre, bazı tedarikçiler sosyal medya grupları üzerinden fiyat belirliyor. Bu tedarikçiler, "Karkas 250 lira bekleyin, kesmeyin. 290'a çıkacak, 290'ı bekliyorlar. Daha sonra bir daha bir yükseliş kesmeyin, kestirmeyin, bekleyin" gibi mesajlar paylaşıyor.

Cezalar Yetersiz Mi?

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, verilen cezaların caydırıcı olmadığını ve vatandaşın sırtına yük bindiğini savundu. Yardımcı, "Cezai işlem mükafat gibi geliyor sanki. 5 lira koyduğu zaman o ceza çıkıyor ve bunu da vatandaşın sırtından çıkıyor" dedi.

Siyasi Dizayn mı Hedefleniyor?

Yardımcı, et fiyatlarındaki artışın seçime yakın zamanda olmasıyla bağlantılı olabileceğini ve gıda üzerinden siyasi bir dizayn hedeflenebileceğini öne sürdü. Yardımcı, "Bunu öyle bir anda yaptılar ki sanki sistemi tıkamak için. 1 ay kaldı seçime. Öyle bir sisteme getirdiler ki Türkiye'de et ekonomiyi yönlendiriyor. Et piyasanın dengesini bozuyor." ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi