Evim Yuvan Olsun kampanyası, 6 Şubat 2023'te yaşanan Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen vatandaşların barınma sorununun çözümüne katkı sağlamak üzere başlatıldı.

Evini piyasa koşullarına göre uygun bir bedelle depremzedelerin kullanımı için 1 yıllığına kiraya vermek isteyenler ile evini en az 3 ay süre ile bedelsiz tahsis edenler bu sisteme başvurabilecek. Ancak, istenen kira bedeli, evin gerçek ederinin belirgin bir şekilde altında olacak.

Süreç nasıl işliyor?

1- Ev sahibi yönlendirilen emlak sitelerinde başvuru formunu doldurur.

2- Başvuruyu alan emlak sitesi, ev sahibi ile iletişime geçerek bilgileri doğrular.

3- Emlak siteleri, doğrulanmış bilgileri ilgili kamu kurumuna iletir.

4- Kaymakamlık yetkilileri evi ziyaret ederek uygunluk tespiti yapar.

5- Kaymakamlık, evini bedelsiz tahsis edenler ile "Ödünç Sözleşmesi", evini indirimli fiyatla kiralayanlar ile "Kira Sözleşmesi" imzalar.

6- Depremzedeler, engelli, yaşlı gibi dezavantajlı bireylerin yer aldığı aileler önceliklendirilerek ilgili evlere yerleştirilir.

7- Süre bitiminde Kaymakamlık, konutu ev sahibine teslim eder.

Evim Yuvan Olsun kampanyasında depremzedeler nasıl belirleniyor?

Kampanya kapsamına dahil edilen evlere yerleştirilecek depremzede aileler AFAD ve İçişleri Bakanlığı birimleri tarafından belirlenir. Evlere yerleştirme yapılırken engelli, yaşlı, düzenli tedavi gerektiren kronik hastalığı bulunan vb. dezavantajlı bireylerin bulunduğu aileler ile depremde aile fertlerini kaybetmiş çocuklu ailelere öncelik verilecektir.