Evlilik Kredisi Şartları Belli Oldu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yeni evlenecek gençlere yönelik faizsiz evlilik kredisi uygulamasının yeni yıldan önce hayata geçeceğini söyledi. Göktaş, “Tüm çalışmalarımızı tamamladık. Bütün kriterleri oluşturduk. Top Meclis’te” dedi.

Kriterler 18-27 yaş, asgari ücret ve ilk evlilik

Bakan Göktaş, Aile ve Gençlik Bankası için bütün altyapı hazırlıklarının yapıldığını belirterek, “Yönetmelik çıkaracağız. 18-27 yaş ve gelir kriteri var ama bunların hepsi Meclis’te görüşülecek. Belli suçlara bulaşmama kaydı aranacak. Aile Eğitim Programı ve Evlilik Öncesi Eğitim Programı eğitimlerine katılma şartı sunulacak. 2 yılı geri ödemesiz sıfır faizli 4 yıl vadeli olacak. Deprem bölgesinde yaşama şartı aranacak. Pilot bölgeden başlama nedenimiz, deprem bölgesindeki gençlerimize destek sunmak, onlara moral motivasyon olmak. Uygulamayı bir an önce de 81 ilde hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

Kredi 2 yılı geri ödemesiz, sıfır faizli ve 4 yıl vadeli

Öte yandan, edinilen bilgilere göre, gençlere evlilik kredisi verilmesinin şartları arasında, gelirin asgari ücreti aşmaması şartı da bulunacak. Ayrıca, çiftelerin resmi nikâhının bulunması ve ilk evlilikleri olması koşulu da aranacak.

Ehliyette Yeni Dönem: Direksiyon Sınavı Değişiyor! Detaylar ve Beklentiler Ehliyette Yeni Dönem: Direksiyon Sınavı Değişiyor! Detaylar ve Beklentiler

Kredi başvurusu e-devlet üzerinden yapılacak

Eşlerden birisinin başvurusu yeterli sayılacak. Şehit ve gazi çocuklarına imtiyaz tanınacak. Başvurular e-devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Kredi geri ödenmediği takdirde yasal işlem yapılacak. Kurulacak Aile ve Gençlik Fonu’nun yönetimi, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın temsilcileri eliyle yapılacak. Aile Bakanlığı hazırlayacağı yönetmelikle usul ve esasları belirleyecek.

İşte evlilik kredisi için gerekli şartlar:

  • Yaş: 18-27 yaş arası
  • Gelir: Asgari ücreti aşmaması
  • Evlilik durumu: İlk evlilik
  • Başvuru: Eşlerden herhangi biri tarafından yapılabilir.
  • Kredi miktarı: 150 bin TL
  • Vade: 4 yıl
  • Faiz: Sıfır
  • Ödemesiz dönem: 2 yıl
  • Başvuru: e-Devlet üzerinden

Ayrıca, şehit ve gazi çocukları için imtiyaz tanınması bekleniyor.

Editör: Haber Merkezi