Finlandiya'da siyasi gündem, eski Başbakan Sanna Marin'in istifasının ardından yeni liderlik için belirlenen aday Antti Lindtman'ın tartışmalı geçmişiyle çalkalanıyor. Ülkede son dönemde yaşanan skandallar, kamuoyunda büyük yankı uyandırıyor.

Sanna Marin, evliyken katıldığı eğlencelerdeki skandal görüntülerin ortaya çıkması nedeniyle Başbakanlık görevini bırakmış ve Sosyal Demokrat Parti liderliğinden de ayrılmıştı. Bu istifanın ardından gözler, Marin'in yerine geçecek olan Antti Lindtman'a çevrildi.

Ancak Lindtman'ın yaklaşık 20 yıl önce çekilen bazı fotoğrafları yeniden gün yüzüne çıktı ve büyük bir tartışma başlattı. Fotoğraflarda, Lindtman'ın bir grup çıplak erkekle poz verdiği ve bazılarının Nazi selamı verdiği görülüyor. Ayrıca, lisedeyken bir Noel partisinde çekildiği belirtilen fotoğraflarda Lindtman'ın oyuncak bir tabanca ile görüntülendiği görülüyor. Bir kadınla uygunsuz bir fotoğrafı da ortaya çıkan Lindtman, bu fotoğrafın bir film projesi için çekildiğini iddia etti.

Lindtman, tartışmalı fotoğrafların ardından, "Bu fotoğraflar benim gençliğimden ve yaptıklarımdan çok da gurur duymuyorum. O fotoğraftaki çocuklar biraz aşırı poz vermişler ama ben hiçbir zaman Nazi destekçisi olmadım. O zaman da olmadım şimdi de değilim. Hatta neo-Nazilerin benim siyasetimi beğendiklerini de sanmıyorum." şeklinde konuştu.

Bu gelişmelerin yanı sıra, Sosyal Demokrat Parti'nin sözcüsü olarak seçilen Mikkel Nakkalajarvi'nin geçmişi de tartışma konusu oldu. Nakkalajarvi'nin, komşusunun kedisini öldürdüğü ve bu suçtan hüküm giydiği ortaya çıktı. Ancak Nakkalajarvi, SDP genel kurulunda yaptığı konuşmada, "Ben isteyen herkesin istediği kişi olabileceği bir Finlandiya istiyorum. Başarısız olanların tekrar deneyip başarıya ulaşabileceği bir ülke istiyorum." ifadelerini kullandı.

Finlandiya'da yaşanan bu ardı ardına gelen siyasi skandallar, ülke siyasetini sarstı ve yeni başbakan adayının seçilip seçilmeyeceği konusunda kamuoyunda büyük bir kavga başladı. Finlandiya'nın siyasi geleceği, bu tartışmaların gölgesinde belirsizliğini sürdürüyor.