Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 04.17'de meydana gelen şiddetli deprem sonrası gözler 3 Şubat tarihinde bir paylaşım yapan Frank Hoogerbeets'a çevrildi.  7.7 Mw büyüklüğündeki depremi birkaç gün önce tahmin ettiği ileri sürülen Hollandalı Frank Hoogerbeets de tartışmaların odağında.

Kendisini araştırmacı ve gezegen geometrisi uzmanı diye nitelendiren Hoogerbeets, 3 Şubat'ta attığı tweette "Er ya da geç bu bölgede (Türkiye'nin Güney-Orta bölgesi, Ürdün, Suriye, Lübnan) 7,5 büyüklüğünde bir deprem olacak" diye yazmıştı.

Twitter kullanıcıları Hoogerbeets'in tahminlerini tartışırken, depremlerin bu şekilde öngörülebilmesinin mümkün olup olmadığı da en çok dile getirilen sorulardan.

Köksal Engür'ün rahatsızlığı neydi? Vefat sebebi ne? Köksal Engür'ün rahatsızlığı neydi? Vefat sebebi ne?

Frank Hoogerbeets kimdir?

Gezegenlerin dizilimi üzerinden deprem tahminleri yapan Hoogerbeets, dünyanın farklı konumlarına ilişkin sürekli uyarılarda bulunuyor. Bunları da genellikle YouTube kanalında yayımladığı videolarda veya Twitter'da yaptığı paylaşımlarda dile getiriyor.

Hoogerbeets, dile getirdiği bu bölgelerin bazılarında deprem meydana geldiğinde basının ve sosyal medyanın gündeminde hızla yukarılara tırmanarak "deprem kahini" diye nitelenir hale geldi.