Zeytinyağı fiyatlarında rekor artış yaşandı. Geçen yıl 115 lira olan zeytinyağının litresi, üretim ve verimin azalması nedeniyle bu yıl 400 lirayı aştı. Uzmanlar fiyatın 600 liraya kadar çıkabileceğini söylüyor.

TARİŞ alım fiyatını yüzde 264 artırdı

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, geçtiğimiz günlerde zeytinyağı alım fiyatını açıkladı. Sızma zeytinyağında geçen sezon 81 lira olan fiyat yeni sezon için 295 liraya çıkarıldı. Böylece fiyat yüzde 264 oranında arttı.

Fiyat daha da artacak

TARİŞ alım fiyatını yüzde 264 artırmasına rağmen gerekirse sezon içinde yeni fiyat düzenlemesi yapabileceği belirtti. Bu açıklama bile perakende fiyatlarının önünüzdeki günlerde artacağını gösteriyor.

Kıtlık nedeniyle fiyatlar 600 liraya çıkabilir

Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Başkanı Mehmet Hakkı Semercioğlu, "Ulusal Zeytin Zeytinyağı Konseyi'nin (UZZK) belirttiği gibi Türkiye'de bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 60-65 civarında ürün azlığı var. Üstelik kalite de önceki yıllara göre çok daha düşük. Hem iyi yağ az, hem de üretim az. Fiyatlar artmaya devam ederse tüketicimizi kaybedeceğiz. Perakende fiyat şu an 400 TL civarında, bu darlık sürerse 500-600 TL seviyelerinde seyir edecek. Bu da biz üreticileri tüketicilerinden koparır. 1,8 kilograma çıkan Türkiye'nin kişi başı zeytinyağı tüketimi önemli ölçüde azalır. Bu da önümüzdeki yıllarda sektör için tehlike arz eder. Yıllarca zeytinyağı üreticisi ürününü değerinin altında sattı. Tek çare hükümetin sübvanse etmesi. Tüketimdeki azalış bu şekilde durur." ifadelerini kullandı.

100 Kalem Mal ve Hizmetin Güncel Fiyatları Ortaya Çıktı: TÜİK Verileri Ne Kadar Gerçekçi? 100 Kalem Mal ve Hizmetin Güncel Fiyatları Ortaya Çıktı: TÜİK Verileri Ne Kadar Gerçekçi?

Bu gelişmeler ışığında, zeytinyağının önümüzdeki dönemde de yüksek fiyatlı bir ürün olmaya devam edeceği öngörülüyor. Bu durum, tüketicilerin bütçesini zorlayacağı gibi, zeytinyağı ihracatını da olumsuz etkileyebilir.

Editör: Haber Merkezi