Sosyal medyada adı ‘Deprem Reyiz’e çıkan Cüneyt Saatcı, başından geçenleri anlatırken, sosyal medya yorumları yıkılıyor. Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Elazığ ve Malatya'da büyük yıkıma yol açtı, 45 binden fazla insan hayatını kaybetti. İşte o depreme Gaziantep'te yakalanan isimlerden birisinin hikayesi ise "yok artık" dedirtecek cinsten. Gaziantep Şehit Kamil Selimiye Anadolu Lisesi’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapan 27 yaşındaki Cüneyt Saatçi, bugüne kadar 5 büyük depremi depremin merkezi şehirlerde yaşadı.

İlk depremi Muş'ta yaşadı

Saatçi’nın depremle ilk karşılaşması 2011 yılında Van’da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremle oldu. Van’daki deprem Muş’un Bulanık ilçesini de etkiledi. O sırada Bulanık ilçesinde lise üçüncü sınıf öğrencisi olan Saatçi, depreme sınıfta yakalandı. Saatçi’nın yaşadığı ikinci büyük deprem ise 24 Ocak 2020 yılında Elazığ’da meydana gelen 6.7 büyüklüğündeki deprem oldu. Saatçi o sırada Malatya’ya arkadaşını ziyarete gitmişti.

Maraş depremine 3. katta yakalandı

Üçüncü büyük depremi 30 Kasım 2020 tarihinde İzmir’de yaşayan Saatçi, o dönem KPSS öğrencisiydi. İzmir’deki 6.6 büyüklüğündeki depremde Saatçi evdeydi. Cüneyt Saatçi’nın hissettiği dördüncü deprem ise Kahramanmaraş’taki 7.7 büyüklüğündeki deprem oldu. Gaziantep’in Şehit Kamil ilçesine öğretmen olarak atanan Saatçi, 12 katlı bir sitenin 3. katında oturuyordu. Saatçi ev arkadaşıyla güçlükle binadan çıktı. 

deprem-reyiz-paylasim-3

Attığı o tweetle 'Deprem Reyiz' oldu

Konya Hatay'da dev iftar çadırı kurdu! Herşey eskisi gibi değil ama... Konya Hatay'da dev iftar çadırı kurdu! Herşey eskisi gibi değil ama...

7.6 büyüklüğündeki ikinci depreme Adıyaman yolunda yakalanan Cüneyt Saatçi, "2011 yılındaki 7,2 Van depremine Muş’ta yakalandım. 2020 yılındaki 6,8 Elazığ depremine Malatya’da öğrenci iken yakalandım. 2021 yılındaki İzmir depremine İzmir’de KPSS’ye hazırlanırken yakalandım. Tam her şey bitti derken Antep’te atanıp 7,7-,6,6-7-4 depremlerine yakalanmam şoku" paylaşımıyla tüm Türkiye'nin "Deprem Reyiz"i oldu. 

deprem-reyiz-paylasim-2

Muş'ta ailesinin tek katlı evine yerleşti

Cüneyt Saatçi, yaşadıklarını Hürriyet’e şöyle anlattı: “O sırada benzincide dışarıdaydık. Yer yarılacak gibi bir ses geldi. Artık binalara girememe fobisi oluştu. Şu anda Muş’ta ailemin yanında, tek katlı müstakil bir evde kalıyorum. Gaziantep’te okullar 13 Mart’ta açılacak. Büyük bir endişe içerisindeyim.”

deprem-reyiz-paylasim-4

Bulunduğun şehri terk etme Reyiz!

Şimdiye kadar 5 büyük Deprem atlattığını dile getiren Saatçi, “Yaşadığım depremlerin hepsini Sosyal Medya hesabımdan paylaştığım için ‘Deprem Reyiz’ olarak gündeme geldim. Paylaşımlarımın altına, ‘Abi sen bulunduğun şehri terk etme, ihtiyacın neyse biz karşılarız’, ‘Oğlunuz olursa Fayhat, kızınız olursa ismini Faysu koyun’ gibi ilginç yorumlar yapılıyor” diye konuştu.

deprem-reyiz-paylasim-1

Cüneyt Saatçi'nin deprem paylaşımına bir sosyal medya kullanıcısı, "Peygamber sofrasından yemek mi çaldın kanka sende mübarek" yorumu yaptı.