Türkiye'de Google'da dolar kuru 24 lira olarak gösterildi. Bu durum, sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, bu duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Memiş, bunun teknik bir hata olabileceğini söyledi. Ancak Memiş, bunun manipülasyon amaçlı yapıldığını da iddia etti.

Memiş, "Beni arayanlara böyle bir şeyin bugünkü ekonomik koşullarda mümkün olamayacağını anlattım" dedi. "Nihayet piyasa açıldığında 24,05 lira seviyesinin yanlış, 28,16 lira seviyesinin doğru olduğunu görmüş olduk" diye konuştu.

Memiş, "Sosyal medyaya malzeme, insanlara da konuşacak bir şey lazım olduğu için birkaç saat oyalanmış oldular" dedi. "Sorsanız inanan var mı? Hiç kimse" diye konuştu.

Memiş, "Bir de dün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla “Cumhuriyetin 100.yılı” o güne de denk getirerek manipülasyon da yapmış olabilirler" dedi. "Yapan yapar da, inananan neden inanır?" diye konuştu.

Memiş, "Korkmayın, doların sahipleri dolarını 24 liradan size verip yüzde 35 faize gelmez" dedi. "Dolar biriktiren arkadaşlar; Korkma zarar etmezsin ama Euro, altın ve borsadan da çok kazanamazsın" diye konuştu.

Memiş, "Finansal okuryazarlığın olsaydı zaten doları bir yatırım aracı olarak görmezdin, dolar ile borçlanmaz, doların bu kadar değer kaybedeceğine inanmazdın" dedi.

Memiş, "Anlayacağınız sosyal medyaya malzeme lazımdı, fikri olan da olmayan da kullandı" dedi. "“Vavvv” “Bakın gördünüz mü” vesayır gibi konulara giremediler" diye konuştu.

Memiş, "İnanmadılar, gerçek ortaya çıkınca paylayacaklarını biliyorlardı" dedi. "Dolar o seviyelere hiç gelmez mi? Gelebilir, olabilir. Bu hayatta hiç bir şey imkansız değil" diye konuştu. "Ancak şartların oluşması gerek. Oluştuğu zaman ben size söylerim" diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi