Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıcı etkilerinin en fazla hissedildiği Hatay'da, kentin yeniden inşası için çalışmalar gece gündüz demeden sürüyor. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yürütülen bu çalışmalar kapsamında, depremzedeler için 32,609 konut inşa edilirken, 20,759 konutun planlaması da devam ediyor.

Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Antakya ilçesi Gülderen Mahallesi'nde inşa edilen kalıcı konutlardaki çalışmaları yerinde inceleyerek, bölge sakinleriyle bir araya geldi. Örnek bir daireyi incelediği sırada depremzedesi Nurullah ve Neslihan Bakkal çifti ile buluşan Vali Masatlı, yeni konutların teslim edilmesiyle ilgili vatandaşların heyecanını paylaştı.

Vali Masatlı, konu hakkında yaptığı açıklamada, "Yıkım ve enkaz kaldırma faaliyetlerinin ardından, temel ihtiyaçlardan biri olan barınma konusuna önem veriyoruz. Geçici barınma yerlerinde misafir ettiğimiz vatandaşlarımızın kalıcı konutlara geçebilmeleri için TOKİ projeleri çerçevesinde depreme dayanıklı binalar inşa ediliyor. Şu an için inşasına başlanan kalıcı konut sayısı 32,609'dur. Ek olarak planlanan konut sayısı 20,759'dur. Bu konutlar ilimizde inşa edilecek." dedi.

Antakya ilçesi Gülderen mevkisinde yapımı süren 2,665 konut hakkında bilgi veren Vali Masatlı, Kasım ayı itibariyle konutların teslim edilmesinin planlandığını belirtti. "Şu an Gülderen'deyiz. Burada 2,665 konutun yapım çalışması devam ediyor. Bu konutlardan 352 tanesi Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlatılan bağış çalışmaları sonucu hayırseverlerimizin yaptırdığı konutlardır. Bu 352 konutun projelendirilmesi ve yapım sürecinin denetimi TOKİ tarafından gerçekleştirilmektedir. Kasım ayı gibi teslimlere başlanır diye düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Depremde evlerini kaybedenler arasında bulunan Neslihan Bakkal, yapılan yeni konutları görünce mutluluğunu dile getirerek, "Depremde evlerimiz yıkıldı. İlk geldiğimizde burada temel atılıyordu. Şu an geldiğimde gerçekten olağanüstü bir mutluluk yaşıyorum. Gerçekten harika ve çok güzel olmuş. Şahane buldum, gerçekten çok güzel olmuş. Bu kadarını hayal edemiyordum ve hayallerimin üzerinde oldu." dedi.

Depremzede Nurullah Bakkal ise, "Depremde evimiz hasar aldı, ağır hasarlı olduğu için daha sonra yıkıldı. Biz ve çocuklar sağ çıktığımız için şükür ediyoruz. İki ay önce geldiğimizde temel kazısı vardı. Hayal kırıklığına uğradık ama şu an geldiğimizde çok farklıydı ve çalışmalar ilerlemiş. Binaların çoğu bitmek üzere çok şaşırdık açıkçası. Bu kadar kısa sürede ilerlemesi bizi memnun etti." şeklinde konuştu.

Hatay'da yaşanan depremin ardından hızla başlatılan bu konut projeleri, depremzedelere umut ve yeniden inşa için büyük bir adım olarak görülüyor. Kasım ayında başlayacak olan konut teslimleri, bölge sakinlerine daha güvenli ve sağlam bir barınma imkanı sunacak.

Editör: Haber Merkezi