Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni OVP kapsamında ücret düzenlemelerinin bundan böyle hedef enflasyona göre yapılacağını açıkladı.

Şimşek, yerli ve yabancı basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, OVP'nin "gerçekçi bir çerçeveye sahip olduğunu" savunurken, "Dezenflasyon programına ilişkin olsun, maliye politikasına ilişkin olsun sayın Cumhurbaşkanımızın desteği tam. Bunu sadece hissetmiyoruz, görüyoruz, o konuda net mesaj vermek istiyorum. En ufak tereddüt yok." ifadelerini kullandı.

Şimşek, ücret düzenlemelerinde hedef enflasyonun temel kıstas olarak alınacağını belirterek, "Ama çalışanlar hiçbir şekilde enflasyona ezdirilmeyecek" dedi.

Dar kesimlinin alım gücünü artırmanın tek yolunun enflasyonu tek hanelere düşürmek olduğunun altını çizen Şimşek, "Zaten bu programın ana hedefi zamanla düşük tek haneye çekmek ve orada tutmaktır." dedi.

Bütün kesimlerin ücretlerinin 2002'den bu yana reel olarak ciddi oranda arttığını anlatan Şimşek, bu yılın ikinci yarısında yapılan ücret artışlarının büyük kısmının seyyanen zamlardan oluştuğunu hatırlattı. Şimşek, öngörülen enflasyona göre artışların önümüzdeki yıl da ciddi oranda olacağını söyledi.

Toplantıda, Ekonomi Koordinasyon Kurulu üyesi bakanlar ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan da hazır bulundu.

Erkan, Enflasyon Raporunda öngördükleri enflasyon aralığında bir değişiklik olmadığını belirtirken, "fiyatlama davranışlarındaki bozulma ve maliyet yönlü baskıların etkisiyle" enflasyonun, rapor tahmin aralığının üst bandı olan yüzde 62'nin üstünde seyretme ihtimalinin arttığını, OVP'de de 2023 yıl sonu TÜFE tahmininin yüzde 65 olarak yer aldığını belirtti.