Yeşil Sol Parti ve HDP, cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimine ilişkin Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı aldı.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün ve İbrahim Akın, saat 13.30'dan sonra HDP Genel Merkezi'nde 2. tur kararına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Buldan, açıklamasında şunları söyledi:

Yeni kabine belli oldu! Açıklanacağı tarih ve saat netleşti Yeni kabine belli oldu! Açıklanacağı tarih ve saat netleşti

"Erdoğan bizler açısından asla bir seçenek değildir. Tek seçenek onu ve temsil ettiği iktidarı değiştirmektir. "28 Mayıs’ta milyonlarla birlikte başarabileceğimize, tarihin akışını hep birlikte demokratik değişim yönünde çevirebileceğimize dair umudu büyütüyoruz. Sandığa eksiksiz gideceğiz ve hep birlikte tek adam rejimini değiştireceğiz"

HDP'de rahatsızlığa yol açmıştı

Özdağ-Kılıçdaroğlu görüşmesinden sonra toplanan HDP ilk açıklamasında protokoldeki bazı maddelerin evrensel ilkelere aykırı olduğunu öne sürmüştü. 7 maddelik protokolde HDP'nin tepkisini çeken kayyum maddesi yer aldı. Söz konusu maddeler arasında "Terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine, devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir." denildi.