Otomobil piyasası son yıllarda iniş çıkışlar yaşıyor. Sıfır araç fiyatlarının yükselmesi ve ikinci el piyasadaki sorunlar vatandaşları zor durumda bırakırken, hükümetten hurda araç indirimi için beklentiler artıyor.

Son yıllarda döviz kurlarındaki artış ve artan üretim maliyetleri sıfır araç fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Sıfır araç fiyatları 1 milyon TL'yi aşarken, ikinci el piyasada da düşük kilometreli araçlarda bile "ağır hasar kaydı" ve "boya" gibi sorunlar vatandaşları caydırıyor.

Bu sorunlara çözüm olarak Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hurda araç indirimi için teşvik yasası çıkmasını talep etti. Palandöken, hurda teşvikinin tek seferlik değil kalıcı olarak getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Benzin Fiyatlarında Müjdeli Haber! Bu Gece Yarısından İtibaren 1 Lira 54 Kuruş İndirim Bekleniyor Benzin Fiyatlarında Müjdeli Haber! Bu Gece Yarısından İtibaren 1 Lira 54 Kuruş İndirim Bekleniyor

Bendevi Palandoken

Hurda Teşviki Neden Önemli?

Hurda teşviki, kullanım ömrünü doldurmuş ve yeni sahiplerine sürekli sorunlar çıkaran araçların yenilenmesine katkıda bulunacak. Bu sayede trafikte yaşanacak kazalar azalacak, hava kirliliği ve gürültü seviyesi düşecek. Ayrıca, hurda araçların hurdaya ayrılmasıyla birlikte hurda ithalatı da azalacak ve döviz tasarrufu sağlanacak.

2018'de de Benzer Bir Uygulama Yapılmıştı

2018 yılında da 16 yaş ve üzeri araçların imha edilmesi halinde yeni araç alımında ÖTV indirimi imkanı sunulmuştu. Bu uygulama ile 15 bin TL'ye kadar ÖTV indirimi sağlanmıştı.

Daha önce uygulama konan kararın sonuçları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın internet sitesinde şu şekilde verilmişti.