Konya, 17 Mart Pazar günü Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti nedeniyle bazı yollar ulaşıma kapatılacak. Konya Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan'ın Kılıçarslan Meydanı'nda halka hitap etmesi nedeniyle, Mevlana Caddesi, Atatürk Caddesi ve Ankara Caddesi'nde trafik kontrollü olarak sağlanacak. Ayrıca, Ankara Yolu, Aslanlı Kışla Caddesi ve Mevlana Meydanı'nı da kapsayan birçok güzergah trafiğe kapalı olacak.

Valilik, program nedeniyle trafik yoğunluğu oluşabileceğini belirterek vatandaşlara alternatif güzergahları kullanmaları için uyarıda bulundu.

Yayınlanan açıklamada şu cümleler kullanıldı:

Mevlana Caddesi üzeri Sümerbank Kavşağı ile İş Bankası Kavşağı arası, Atatürk Caddesi üzeri Anıt Kavşağı ile Alaaddin Bulvarı arası güzergahlarda trafik akışı kontrollü olarak sağlanacaktır. 

Ankara Caddesi Alaaddin Bulvarı ile Sultan Cem Caddesi Abdül Ezel Paşa Caddesi (Belediyeler Birliği Kavşağı) arası trafiğe kapalı olacaktır. Trafiğe kapalı alanda kalan tramvay güzergahında Selçuklu istikametinde Belediye Tramvay Durağı, Adliye istikametinde Hükümet Tramvay durağı başlangıç noktası olarak kullanılacaktır.

Ayrıca;

  • Havalimanı Kavşağı - Ankara Yolu Belh Kavşağı,
  • Ankara Yolu - Ali Ulvi Kurucu Cadde Kavşağı
  • Aslanlı Kışla Caddesi - Ali Ulvi Kurucu Caddesi arasında kalan güzergah
  • Aslanlı Kışla Caddesi Mevlana Kültür Merkezi önünden Güngör Sokağı takiben Şehit Nazım Bey Sokak/Güngör Sokak Kavşağı ile Mevlana Meydanı arasında kalan güzergah
  • Mevlana Meydanı - Mevlana Caddesini takiben Alaaddin Bulvarı - Abdül Ezel Paşa Caddesi (Kültür Park otobüs duraklarının bulunduğu cadde)- Sultan Cem Caddesi Forum Kavşağı – Amber Reis Caddesi - Anıt Kavşağı - Feridiye Kavşağı - Gar Kavşağı arasındaki güzergah,
  • Feridiye Kavşağı Millet Caddesini takiben Eski Hava Hastanesi Kavşağı - İhsaniye Kavşağı ile Nalçacı Caddesini takiben Eski Kunduracılar Kavşağı arasında kalan güzergahlarda program nedeniyle trafik yoğunluğu oluşabileceğinden vatandaşlarımızın alternatif güzergahları kullanması önemle rica olunur.

KONYA'DA İHA VE DRON YASAĞI

Valilik ayrıca Dron ve İHA uçuşlarının da yasaklandığını duyurdu. Duyuruda şu bilgiler verildi:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın ilimizde bulunacağından dolayı alınacak emniyet tedbirlerinde herhangi bir güvenlik zafiyetine sebebiyet verilmemesi amacıyla ziyaretlerin yapılacağı zaman dilimiyle bu zaman diliminin öncesini ve sonrasını kapsayacak şekilde görevli İl Emniyet Müdürlüğü birimleri haricinde İnsansız Hava Araçları (İHA/Drone) ile yapılacak olan her türlü uçuş; 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununu 11/C maddesi hükümlerine göre il merkez ilçelerimizde 16/03/2024 tarihinden 18/03/2024 tarihine kadar yasaklanmıştır.