Otomotiv piyasasında ilkbahar ve yaz aylarında görülen canlılık artık geride kaldı. İkinci el otomobil piyasasında son iki aydır hakim olan durgunluk, fiyatlara da olumsuz bir şekilde yansıyor. Fiyatlarda yaşanan gerileme yaklaşık olarak yüzde 15 seviyelerine ulaşmış durumda ve uzmanlar bu düşüşün yüzde 25'lere kadar çıkabileceğini öngörüyor.

İkinci El Otomobil Piyasası Durgunluğa Gömülüyor

Piyasada sıfır ve ikinci el araçların bulunduğunu belirten oto galericiler, şu anda sadece değerinin altında satılan araçlara ilgi olduğunu ifade ediyorlar. Galerici Gökhan Ardeşen, yaşanan durumu şu şekilde açıklıyor: "Fiyatlarda yüzde 15 gibi bir gerileme oldu. Bu durum kışa doğru yüzde 25'lere bulacaktır. Piyasa istediğimiz noktaya geldi. Biz bu durumdan memnunuz. En azından ne kazandığımızı biliyoruz ve sattığımız aracın yerine araç koyabiliyoruz."

Otomotivde İkinci El Balonu Patladı, Fiyatlar Dip Yapıyor

Ancak, değeri istenen araçların satılmadığını belirten Ardeşen, "Avantajlı olan araçlar talep görüyor diyebiliriz. Eskiden araçları sadece yatırımcılar alıyordu, şimdi ise kullanmak isteyenler alıyor. Şu anda yatırımcılar araç almasın. İhtiyacı olanlar araç alabilir. Eskiden de böyle olsaydı fiyatlar buralara gelmezdi. Stoklama durumu tamamen bitti. Sıfır bayilerde de araç var, galerilerde de araç var. Piyasa rahatladı diyebiliriz." şeklinde konuştu.

İkinci el otomobil piyasasındaki bu durgunluk, otomobil alıcıları için cazip fırsatlar sunarken, yatırımcıların dikkatli olmalarını gerektiriyor. Fiyatlardaki düşüşün ne kadar daha devam edeceği ise ilerleyen günlerde netlik kazanacak gibi görünüyor.