Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bakanlar Toplantısı'nın ardından ilk ev alacaklara kredi imkanının sağlanacağını açıkladı. Yılmaz, ikinci ve üçüncü konut alımında ise kredi imkanının kısıtlanacağını duyurdu.

Asgari Ücret Zammında Son Dakika Açıklaması Asgari Ücret Zammında Son Dakika Açıklaması

Yılmaz, "İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkanı yok. İkinci, üçüncü konuta kredi imkanı olmayınca konut kredi imkanları ilk konut sahipliği için kullanılmış oluyor." dedi.

Yılmaz, konut sahipliği meselesinin sadece kredi odaklı değil aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünülmesi gerektiğini belirterek, "Konut arzı ve konut talebi şeklinde… Aksi takdirde sırf krediyi düşünürseniz, konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme ihtimaliniz var. Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Yılmaz, "Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi"ne ilişkin soru üzerine de "Önce pilot uygulama olarak deprem bölgesinden başlayacak. Sonra tüm Türkiye'ye yaygınlaşacak. Özellikle, gençlere evlilik kredisi dediğimiz 150 bin lira, iki yılı geri ödemesiz, 4 yıllık krediyle destek verme mekanizmasını içeriyor. İleride fonlar, imkanlar arttıkça başka destekler de tabii ki söz konusu olacak ama aşama aşama gidecek" diye konuştu.

Bu açıklama, ilk kez ev sahibi olmak isteyenler için önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor. İkinci ve üçüncü konut alımında kredi imkanının kısıtlanması ise konut fiyatlarının dengelenmesine katkı sağlayabilir.

Editör: Haber Merkezi