İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Afyonkarahisar’da Kocatepe Zafer Alanı'nda yaptığı konuşmada, yerel seçimlerde Konya dahil tüm illerde kendi belediye başkan adaylarını çıkaracaklarını açıkladı. Muhalefet cephesindeki gerilimin sürdüğü bir dönemde yapılan bu açıklama, siyasi arenada yeni bir gelişmeyi işaret ediyor.

Akşener, konuşmasında Millet İttifakı ortaklarına tepki göstererek, bir süredir suskun kalmayı tercih ettiklerini ancak hataların değerlendirilmesi için zaman tanınması gerektiğini vurguladı. Akşener, özellikle CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yönelik eleştirilerde bulunarak, "Nefsinin esiri olanlarla uğraştık, 'Önce ben' diyenlerle uğraştık, koltuğundan başka bir şey düşünmeyenlerle uğraştık." şeklinde konuştu.

Yerel seçimlerin yaklaştığı bir dönemde yapılan açıklamada Akşener, önümüzdeki yerel seçimlerde herhangi bir ilde ve ilçede hiçbir partiyle ittifak yapmayacaklarını belirtti. Yerel seçimlerin, çoğulculuğun ve rekabetin ön plana çıktığı bir alan olduğunu vurgulayan Akşener, İYİ Parti'nin kendi kadrolarıyla milletin tercihlerini yansıtacak bir rekabet ortamı oluşturmayı hedeflediğini dile getirdi.

İYİ Parti'nin geçmiş yerel seçimlerde Konya'da elde ettiği sonuçları hatırlatan Akşener, Mart 2024 yerel seçimlerinde Konya'da kimlerin aday gösterileceği konusunun merakla beklenen bir konu olduğunu da ortaya koymuş oldu.

İYİ PARTİ'NİN KONYA KARNESİ

31 Mart 2019 seçimlerinde İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Oğuz Şimşek'i aday göstermişti. Şimşek, 245.997 oy alarak %20,20'lik bir seviye yakalamıştı. Ayrıca Konya'da İYİ Parti hiç bir ilçede belediye alamadı. 2024 seçimlerinde ise İYİ Parti'nin Konya'da kimleri aday göstereceği merak konusu.

Editör: Haber Merkezi