Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Millet İttifakı'ndan çıkan İYİ Parti, Mart 2024 seçimleri öncesinde AK Parti ile ittifak yapma olasılığına dair çıkan iddialara kesin bir yanıt verdi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın, parti olarak AK Parti ile ittifak yapma ihtimalinin "sıfırın altında sıfır" olduğunu belirtti.

İYİ PARTİ CUMHUR İTTİFAKI'NA KATILACAK MI?

Halk TV canlı yayınında açıklamalarda bulunan Akalın, son günlerde İYİ Parti ile AK Parti arasında bir ittifakın mümkün olabileceği yönündeki spekülasyonlara açıkça karşı çıktı. Akalın, "Hayır, sıfır. Sıfırın altında sıfır. Hiçbir yerde söz konusu değil. Öyle bir ittifak ihtimali, belki Iğdır bölgesinde bir istisna olmuştur. Ama söz konusu değildir" dedi.

İYİ PARTİ'Yİ DEVREDIŞI BIRAKMA GİRİŞİMİ

Tolga Akalın, AK Parti'nin İYİ Parti'yi yanına çekmek istemediğini, aksine rakip olarak görmek ve zayıflatmak istediğini ifade ederek şunları söyledi: "Bugün bu akşam Tayyip Erdoğan'ın önüne kamuoyu yoklaması koysalar CHP'nin oy oranı yüzde 30'a çıktı diye, Tayyip Erdoğan mışıl mışıl uyur. Ama İYİ Parti'nin yüzde 15'in üzerine çıktığını söyleseler sabaha kadar düşünür. Dolayısıyla Erdoğan kendi yanına çekmekte ziyade İYİ Parti'yi karşıya itme stratejisi söz konusu. İYİ Parti'yi merkez pozisyondan çıkararak bir taraf haline getirmek istiyor. Türkiye'de 22 yıldır oluşan politik düzen Erdoğan tarafından inşa edilmiş bir düzen. Bizim yapmaya çalıştığımız 3. yıl teşebbüsü, oluşturulmuş siyasi düzeni yıkıp yenisi kurmakla ilgili. Zor tabi kolay da değil."

YENİ TARTIŞMALAR ÇIKABİLİR

İYİ Parti'nin AK Parti ile ittifak yapmama kararının, yaklaşan seçimler öncesinde Türkiye'nin siyasi sahnesindeki gelişmeleri etkileme potansiyeline sahip olduğu göz önünde bulunduruluyor. Bu açıklamalar, önümüzdeki seçimlerde partiler arasındaki ittifakların şekillenmesi konusundaki tartışmalara yeni bir boyut kazandırabilir.