İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2024 Mart ayında gerçekleşecek olan yerel seçimlere dair önemli bir açıklama yaparak İzmir Belediye Başkan adayını duyurdu. Akşener, Ankara ve İstanbul'da Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na rakip göstermek için çalışmalarının sürdüğünü belirtti ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ümit Özlale'nin adayları olduğunu açıkladı.

Meral Akşener, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "İzmir'de 'CHP ceketini assa seçilir' diye bir kanaat var. Ümit Özlale şu an itibariyle çalışıyor. 'Ben adayım' dedi. Bize dedi, dışarıya diyemedi daha. Bugün ben buradan ilan ediyorum" ifadelerini kullandı.

Ümit Özlale, İYİ Parti içinde Kalkınma Politikaları Başkanı olarak görev yapmaktadır. 28 Nisan 1972 tarihinde Almanya'nın Holzheim şehrinde doğan Özlale, İzmir Fen Lisesi'nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü'nde tamamlamış ve daha sonra ABD'de Boston College'da yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır.

Akademik kariyerine Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü'nde öğretim üyesi olarak başlayan Ümit Özlale, daha sonra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmış ve Ekonomi Bölüm Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Ayrıca, Harvard Summer School'da Kalkınma Ekonomisi dersleri vermektedir.

Özlale, akademik çalışmalarının yanı sıra Merkez Bankası Ekonomik Araştırmalar ve Para Politikası Genel Müdürlüğü'nde danışmanlık yapmış ve Maliye Bakanlığı ile Dünya Bankası projelerinde görev almıştır.

İYİ Parti'ye 2020 Eylül ayında katılan Ümit Özlale, Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel İdare Kurulu üyeliği görevlerini üstlenmiş ve şu an İYİ Parti İzmir Milletvekili olarak görevine devam etmektedir.

İYİ Parti Konya'dan Umutunu Kesti, CHP'ye Büyükşehir Adayı Çağrısı İYİ Parti Konya'dan Umutunu Kesti, CHP'ye Büyükşehir Adayı Çağrısı

Ümit Özlale, TÜBİTAK tarafından 40 yaşın altındaki üstün başarılı bilim insanlarına verilen Teşvik Ödülü'nün sahibi olmuştur. İzmir Belediye Başkanlığı için İYİ Parti'nin adayı olarak belirlenen Ümit Özlale, seçim çalışmalarına başlamış bulunmaktadır.