Konya'da 2023 Mayıs seçimlerinde muhalefet partileri için sıkıntılı bir dönem yaşandı. Ancak 2024 yerel seçimleri için hazırlıklar sürerken, İYİ Parti'nin Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ünal Karaman'ı düşündüğü iddia ediliyor.

KONYASPOR AÇIKLAMALARI UNUTULMADI

İYİ Parti, Mayıs seçimlerinde Konya'da toplamda yüzde 8,84 oranında oy alarak sadece 1 vekil kazanabilmişti. 2018 seçimlerinde ise İYİ Parti Konya'dan yüzde 9 oranında oy almıştı. Bu düşüşün ardında, Ünal Karaman'ın 17 yıl önce Konyaspor'un başına geçtiğinde yaptığı tartışmalı açıklamaların etkisi olduğu belirtiliyor.

"KONYASPOR'UN BANA İHTİYACI VAR" DERKEN...

Karaman, Konyaspor'daki teknik direktörlük görevi sırasında yapmış olduğu "Ben buradan açıkça söyleyeyim, benim Konyaspor'a ihtiyacım yok. Ama mevcut durumda Konyaspor'un bana ihtiyacı var." şeklindeki açıklamalarıyla tanınmıştı. Bu sözler, Konyalılar tarafından hala unutulmamış ve tepkiyle karşılanmıştı.

KONYALI

Ünal Karaman, 1966 yılında Konya'da doğdu ve futbolculuk kariyerinin ardından teknik direktörlük alanında önemli görevler üstlendi. 2000-2004 yılları arasında Türkiye millî futbol takımı yardımcı antrenörlüğü yaptı ve 2005 yılında ümit millî takım teknik direktörü olarak göreve başladı. Aynı zamanda Konyaspor'u da çalıştıran Karaman, futbol kariyerinin yanı sıra siyasete de atıldı ve 28. dönemde Konya milletvekili seçildi.

ÜNAL KARAMAN İYİ PARTİ'NİN KONYA BAŞKAN ADAYI MI?

İYİ Parti'nin Ünal Karaman'ı Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterip göstermeyeceği ve Konyalı seçmenin bu potansiyel adaya nasıl bir tepki vereceği, 31 Mart 2024 tarihindeki yerel seçimler öncesinde merak konusu olmaya devam ediyor.