Türkiye'nin depreme hazırlıklı olmadığına dikkat çeken Japon deprem uzmanı Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Marmara Bölgesi'nde beklenen büyük depreme ilişkin uyarılarda bulundu. Moriwaki, yaptığı açıklamalarda İstanbul'da acil olarak boşaltılması gereken ilçeleri açıkladı.

Kahramanmaraş'taki son depremin yarattığı yıkımın büyüklüğünü 7.9 olarak değerlendiren Moriwaki, tarihsel olarak Türkiye'deki depremlerin doğudan batıya doğru ilerlediğine dikkat çekti. "Allah sizi uyarıyor, şimdiden hazır olun diye" diyen Moriwaki, Kahramanmaraş depreminin ardından Kıbrıs veya Doğu Anadolu'da da benzer sarsıntıların yaşanabileceğini ifade etti.

Marmara Bölgesi'nde özellikle risk altında olan noktaları belirten Moriwaki, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kuzey kolunun tehlikeli olduğunu vurguladı. Özellikle zemin kalitesinin iyi olmadığı ilçelerde ciddi riskler bulunduğunu belirten Moriwaki, İstanbul'da bulunan Atatürk Havalimanı, Ataköy, Küçükçekmece, Zeytinburnu, Avcılar ve Büyükçekmece gibi ilçelerin sıra sıra boşaltılması gerektiğini dile getirdi. Bu bölgelerin konut alanı olarak kullanılmaması gerektiğini de vurgulayan uzman, deprem sonrası olası can kayıplarını en aza indirmek için önceden tedbir alınması gerektiğini belirtti.

Moriwaki, İstanbul Depremi'nin ne zaman olacağına dair kesin bir tahminin mümkün olmadığını ifade ederken, insanların depreme hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin depreme yeterince hazırlıklı olmadığını dile getiren uzman, okullarda daha fazla deprem eğitimi verilmesi gerektiğini ve düzenli tatbikatlar yapılması gerektiğini vurguladı.

istanbulun-en-riskli-yerleri

Depremlere karşı toplumun bilinçlendirilmesinin ve önlemlerin alınmasının hayati öneme sahip olduğunu belirten Moriwaki, anaokulu düzeyinden itibaren deprem eğitiminin verilmesi gerektiğini vurguladı.

Uzmanlar, Japon deprem uzmanının bu uyarılarının ciddiye alınarak hükümet ve ilgili kurumlar tarafından gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtiyor.