Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Programı kapsamında gerçekleşen toplantıda kadınların güçlenmesine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Ev ve iş yaşamı arasındaki dengeyi korumak ve kadınların tercih yapma baskısını azaltmak adına 3 yeni çalışma sisteminin yakın zamanda hayata geçirileceğini duyurdu.

Her Şey Seçimi Kazanana Kadarmış: Konya'da Yeniden Refah'ın Sessizliği Her Şey Seçimi Kazanana Kadarmış: Konya'da Yeniden Refah'ın Sessizliği

Bakan Göktaş, yaptığı açıklamada, kadınların iş ve aile hayatı arasında seçim yapma zorunluluğunu ortadan kaldırmayı hedefleyen esnek çalışma modelleri, hibrit çalışma sistemleri ve mahalle tipi kreşler üzerinde titizlikle çalıştıklarını belirtti. Bu sistemlerin hayata geçmesiyle birlikte, kadınların iş ve aile dengesini koruma konusunda önemli bir adım atılacağını vurguladı.

Bakan Göktaş, "Ülkemizin politikaları ve bakanlığımızın çalışmaları arasında, kadınların istihdam ve iş gücü piyasasına katılımlarının artırılması her zaman öncelikli oldu. TÜİK verilerine göre, 2005'te 4 milyon 773 bin olan kadın istihdam sayımızı 2 katından fazla artırarak yaklaşık 11 milyona ulaştırdık" dedi.

Bu gelişmelerle birlikte, kadınların iş dünyasındaki etkinliklerinin artırılması ve aile yaşamlarıyla uyumlu bir çalışma ortamının oluşturulması hedefleniyor. Kadınların iş ve aile hayatı arasında daha sağlıklı bir denge kurabilmeleri adına hayata geçirilecek olan yeni sistemler, toplumsal gelişim ve eşitlik adına önemli bir adım niteliği taşıyor.

Editör: Haber Merkezi