Kamu Görevlileri Artık Tek Maaş Alacak

Uzun süredir gündemde olan kamuda birden fazla maaş alma uygulamasına son verecek düzenleme Meclis'e sunuldu. Tasarı yasalaşırsa, tüm kamu görevlileri en fazla 92 bin lira maaş alabilecek ve birden fazla görevden maaş alma imkanı sona erecek.

Konya'nın yakından tanıdığı o isim görevden alındı Konya'nın yakından tanıdığı o isim görevden alındı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Tasarruf Tedbirlerini Yasalaştırıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in göreve gelmesinden bu yana üzerinde çalıştığı tasarruf tedbirleri kapsamında hazırlanan kanun teklifi, Meclis'te görüşülmeyi bekliyor. 32 maddeden oluşan teklif ile kamuda birden fazla maaş alma uygulamasına son verilecek, kamu görevlileri sadece bir görevden maaş alabilecek.

En Yüksek Maaş 92 Bin Lira

Kamu görevlilerinin alacağı en yüksek maaş ise 92 bin lira olarak belirlendi. Bu maaşın üzerinde herhangi bir huzur hakkı veya görev tazminatı ödenmeyecek. Mevcut sistemde bu tür ek ödemeler, maaşın 92 bin lirayı aşmasına neden oluyordu.

Uymayanlara Maaş Kesintisi ve İşten Çıkarma

Tasarruf tedbirlerini uygulamayan kamu görevlilerine maaş kesintisi ve işten çıkarma dahil olmak üzere çeşitli idari cezalar verilebilecek. Denetimler ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılacak.

Disiplin Hükümleri Uygulanacak

Kamu kurum ve kuruluşlarının harcama ve uygulamalarının tasarruf tedbirlerine uygunluğunun denetlenmesi sonucunda, alınan tedbirlere aykırı davrananlar hakkında disiplin hükümleri uygulanacak. Bu durum Cumhurbaşkanlığı'na da bildirilecek.

Tasarruf Tedbirleri Kamu Maliyesine Katkı Sağlayacak

Kamuda birden fazla maaş alma uygulamasına son verilmesi ve tasarruf tedbirlerinin sıkı bir şekilde denetlenmesi, kamu maliyesine önemli katkı sağlaması bekleniyor.

Kaynak: https://www.internethaber.com/

Editör: Haber Merkezi