Karatay Belediyesi tarafından hayırseverlerin de katkılarıyla hayata geçirilen ve 54 daireden oluşan “Karatay Belediyesi Konukevi”, düzenlenen iftar programıyla hizmete açıldı. 

ACILAR DİNİP HAYAT NORMALLEŞİNCEYE KADAR HATAY’DAN AYRILMAYACAĞIZ

Karaaslandede Mahallesi’nde inşa edilen ve toplamda 17,5 milyon TL’ye mal olan yatırımın açılışında konuşan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, sözlerine; “Bizleri Ramazan ayının bu güzel akşamında, kardeşlik ve rahmet sofrasında bir araya getiren Rabbime hamd ediyorum” diyerek başladı.  

Başkan Hasan Kılca “Cumartesi akşamı Konya Büyükşehir Belediyemiz, Ticaret Odamız, Sanayi Odamız, Ticaret Borsamız ile Karatay, Meram ve Selçuklu belediyelerimizle Hatay’a kazandırdığımız 448 konteyner evden oluşan “Konya Konteyner Kenti”nin ilk etabını hizmete açmıştık. Bugün de yine şehrimizde misafir ettiğimiz depremzede vatandaşlarımız için Karatay Belediyemiz öncülüğünde, hayırseverlerimizin de katkılarıyla inşa ettiğimiz Karatay Belediyesi Konukevi’nin açılışında hep birlikteyiz. 6 Şubat’taki büyük bir acı yaşadık. ‘Acılar dininceye kadar, hayat normalleşinceye kadar Hatay’dan ayrılmayacağız’ dedik ve o günden bu yana artık bir ayağımız Hatay’da. Tüm belediye başkanlarımızla, odalarımızla, STK’larımızla, kamu kurum ve kuruluşlarımızla birlikte Hatay ayağa kalkıncaya kadar da orada olmaya devam edeceğiz. Çünkü acılarınız, acılarımızdır. Bu şehir; zor günde, dar günde, bir olanların, birliğinden, dirliğinden, vakarından taviz vermeyenlerin, yüreğiyle, bileğiyle, vatanına sahip çıkanların, ecdadın emanetini yaşatmayı şereflerin en büyüğü olarak bilenlerin şehridir. Şehrimize hoş geldiniz, safalar getirdiniz” ifadelerini kullandı. 

PROJEMİZDE DEPREMZEDE MİSAFİRLERİMİZ İÇİN GEREKEN HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ

Karatay Belediyesi Konukevi ile ilgili bilgi veren Hasan Kılca, şunları aktardı:

Bin 627 metrekare inşaat sahasında, 5 bin 107 metrekare de arsa üzerine kurduğumuz ve 54 daireden oluşan projemizi 1 aydan daha kısa bir süre içerisinde tamamladık. İçerisinde çocuk oyun parkı da bulunan, her biri 29 metrekareden oluşan ve yerden ısıtmalı, doğalgazlı olan dairelerimizde bir ailenin ihtiyaç duyacağı her türlü eşya da mevcut. Çevre düzenlemesi ve altyapı çalışmalarını tamamlayarak bugün açılışını yaptığımız projemizden istifade eden tüm kardeşlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Burada kalıcı konutlar üretmiş olduk ve gelecek süreçte burası ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın istifadesine sunulmaya devam edilecek. Bu projemiz park ve çevre düzenlemesiyle birlikte toplamda 16 milyon TL’ye mal oldu. 1,5 milyon TL de hayırsever katkıları oldu. Toplamda 17,5 milyon TL’ye inşa ettiğimiz projemiz hayırlı olsun. Konyamız, her konuda olduğu gibi bu konuda da üzerine düşeni yaptı, yapmaya devam ediyor. Valiliğimize, Kaymakamlığımıza, milletvekillerimize, belediyelerimize, kamu kurum ve kuruluşlarımız ile gönlü geniş Konyalı hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Karatay Konukevi hayırlı olsun.

KARATAY BELEDİYESİ KONUKEVİ, İHTİYAÇ DUYAN VATANDAŞLARIMIZI AĞIRLAYACAK

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Konya’nın bir bütün olarak tüm şehir olarak bölgede ve bölge halkının yanında yer almasının önemine vurgu yaptı. 

Vali Vahdettin Özkan; “Bizler; deprem bölgesindeki şehirlerimizi ve mahallelerimizi yine hep birlikte inşa edeceğiz. Gönül birliğiyle milletimizin yardımlaşma yönündeki hasletleriyle bunu tahakkuk ettireceğiz. Konyamızdaki hayırseverler ve kadirşinaslar bu medeniyeti en iyi şekilde temsil etmişlerdir. Bunların temsilcileri olan Konya’daki kurumlar ve belediyeler, ilk günden itibaren hep deprem bölgesinde, insanlarımızla beraber oldular. Bu çalışmaların bir örneğini de bugün bir kez daha görüyoruz. Karatay Konukevi kısa bir zamanda inşa edildi. Burası uzun süreli bir proje ve ihtiyaç zuhur ettiği zaman kullanılmak üzere bütün müştemilatıyla tanzim edilmiş. Karatay Belediye Başkanımız Hasan Kılca Bey’i tebrik ediyorum. Elbette ailelerimiz inşa ve ihya edilmiş şehirlerine, mahallelerine ulaşacaklardır. Ama bugünlerde de hep beraber, acısı ve tatlısıyla, birlik ve beraberlikle bu günleri de aşacağız” dedi. 

KONYA BİZLERİ ÇOK İYİ AĞIRLIYOR 

“Karatay Belediyesi Konukevi”nde misafir edilen ve depremde çocuğunu kaybeden Hataylı Depremzede Abdurrahman Sönmez şunları söyledi; “Benim depremde evim yıkıldı ve bir evladımı kaybettim. Deprem bölgesinde bize yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Devletimizden Allah razı olsun. Ben memleketim Hatay’dan Konya’ya geldim ve bizleri misafirperverlikle karşıladılar. Allah razı olsun herkesten. Maddi ve manevi olarak çok destek oldular. Valimizden, belediye başkanlarımızdan, vekillerimizden kısaca devletimizden Allah çok çok razı olsun.”

Konuşmaların ardından dua edilerek “Karatay Konukevi”nin açılışı gerçekleştirildi. Sonrasında ise Karatay Konukevi”ne yerleştirilen depremzedeler için düzenlenen iftar programı gerçekleştirildi.