Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 31 Mart Yerel Seçimleri’ne ilişkin kesin seçim sonuçlarını duyurdu. Buna göre Aksaray Güzelyurt, Kayseri Pınarbaşı, Şanlıurfa Hilvan ilçeleri ile Sivas Yıldızeli ve Güvenkaya, Tunceli Mazgirt ve Akpazar, Kırklareli Lüleburgaz Büyükkarıştıran ve Aksaray Merkezsal beldelerinde seçim yenileneceğini bildirmişti.

Son Köpek Saldırısı Haberi Konya'dan! Böyle Saldırdılar Son Köpek Saldırısı Haberi Konya'dan! Böyle Saldırdılar

Konya'da seçim sonuçlarına belediye bazında yapılan itirazlar da sonuçlandı. Buna göre Konya'da seçim tekrarı yapılmayacak. Bir çok bölgede ise seçim sonuçları merak konusu oldu. Bunlardan bir tanesi de özellikle Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından çok tartışılan ve konuşulan Ardıçlı TOKİ konutlarının bulunduğu Akademi Mahallesi oldu.

TOKİ KURALARINDA "KAYIRMACILIK" İDDİASI

Sosyal medyada TOKİ konutlarının kura çekiminde "kayırmacılık" yapıldığı yönünde bir çok paylaşım ortaya atılmıştı. Akademi Mahallesi seçim sonuçları ise bu iddiaları yalanlar nitelikte. O kadar ki iktidar partisi AK Parti, Akademi Mahallesi'nde seçimi neredeyse ucu ucuna galip tamamlamış.

Ardicli Toki Akademi Mahallesi Konya Secim Sonuclari

SEÇMEN SAYISI

Yüksek Seçim Kurulu'nun verdiği seçim sonuçlarına göre Konya'nın en yeni mahallesi olan Akademi Mahallesi'nde 5070 kayıtlı seçmen bulunuyordu. Seçimlerde 3193 seçmen oy kullandı. Kabul edilen 3080 seçmenin oyu ise şu şekilde dağıldı:

AK Parti 1644
YRP 889
CHP 163
SP 85
İYİ Parti 55
DEM 29
DEVA 18
HÜDAPAR 10
MİLLET 6
ANAP 6
VATAN 5
TİP 5
BTP 5
AB 3
DSP 3
DİĞER 3
DP 2
AP 2
HKP 1
HAK-PAR 1