Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türk siyasi tarihinde bir genel başkan olarak ilk defa mahkemeye "sanık" sıfatıyla tebligatla çağrıldı. Kılıçdaroğlu, eski Bakan Erdoğan Bayraktar'a yönelik yaptığı bir konuşmada "hırsız" ifadesini kullanması sebebiyle "kamu görevlisine alenen hakaret" suçundan yargılanacak. Mahkeme, Kılıçdaroğlu hakkında 2 yıl 4 ay hapis cezası ve siyasi yasak talep ediyor.

Siyasi Yasak İstenen İlk CHP Genel Başkanı

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu'nun aktardığına göre, Kılıçdaroğlu'na siyasi yasak talebi gönderildi. Kılıçdaroğlu, milletvekili olmaması nedeniyle dokunulmazlığı bulunmuyor ve hukuki süreç başlatıldı. Terkoğlu, 11 Eylül tarihinde "Sanık: Kemal Kılıçdaroğlu" yazılı tebligatın gönderildiğini belirtti ve bu durumu "Tarihte ilk kez bir CHP genel başkanı sanık olarak tebligatla mahkemeye çağrıldı" şeklinde değerlendirdi. Yargılama sürecinin 7 Mart 2024'te İstanbul 51. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlaması planlanıyor.

kemal-kilicdaroglu-siyasi-yasak

Kılıçdaroğlu'nun Konuşması ve Suçlamalar

Kemal Kılıçdaroğlu'nun suçlamalara neden olan konuşması, 26 Kasım 2014 tarihinde Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Kılıçdaroğlu, konuşmasında "17 ve 25 Aralık’ta Cumhuriyet tarihimizin en büyük yolsuzluğu oldu, gerçekleşti. Bir hükümetin bir devleti nasıl soyduğuna tanık olduk." ifadesini kullanmış ve eski Bakan Erdoğan Bayraktar'a yönelik defalarca "hırsız" ifadesini kullanmıştı.

Mahkeme Süreci ve İddialar

Kılıçdaroğlu hakkında 1 yıl 2 ay ile 2 yıl 4 ay arası hapis cezası talep edilirken, aynı zamanda siyasi yasak da isteniyor. Konuşmasında geçen "hırsız" ifadesi nedeniyle eski Bakan Erdoğan Bayraktar'ın şikâyetçi olduğunu belirten Terkoğlu, iddianamenin 31 Ekim 2016 tarihinde hazırlandığını ve dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından kamu davasının açıldığını açıkladı.

Kılıçdaroğlu'nun Savunması ve İspat Talebi

Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, tebligatla ilgili olarak genel başkanın dava açılması bilgisini aldığında mutlu olduğunu ifade etti. Çelik, dava dosyasında yer alan tüm iddiaların ispatlanması talimatını aldıklarını ve bu doğrultuda delilleri mahkemeye sunacaklarını belirtti. Ayrıca, 17-25 Aralık dönemine ait ses kayıtlarıyla ilgili bilirkişi incelemesi talepleri olduğunu vurguladı.

Editör: Haber Merkezi