Erken emeklilik talepleri (EYT) kapsamında primlerini tamamlayamayan sigortalılara umut ışığı doğuyor. Kısmi emeklilik, belirli yaşa gelmiş ancak gerekli primleri ödeyememiş olanlara, yaştan emeklilik hakkı tanıyan bir seçenek sunuyor. İşte kısmi emekliliğe hak kazanma koşulları ve detayları:

1. Yaş Şartı: Kısmi emeklilik için yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 yaşını buluyor.

2. Sigorta Süresi ve Prim Günü: 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlar 15 yıl sigorta süresi ve 3600 prim gününü doldurduklarında 50 ila 60 yaş arasında emekli olabilirler. Bu tarihten sonra işe başlayanlar için 4500 gün prim gerekmektedir. Ayrıca, ilk defa çalışmaya Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında başlayan SSK sigortalıları 25 yıl sigortalılık ve 4500 prim günü şartlarına tabidir.

3. Emekli Aylığı: Kısmi emeklilikte emekli aylıkları, normal şartlarda emekli olup alınacak aylıktan yüzde 25-30 daha düşük olabilir. Ancak kök aylıkları ne olursa olsun, en düşük emekli aylığı 7500 TL'ye çıkarıldığı için bir kayıp söz konusu olmamaktadır.

4. İşsizlik Sigortası Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kanunu: İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre 8 Eylül 1981'den önce işe başlayan kadınlarla 8 Eylül 1976'dan önce işe başlayan erkekler, 15 yıl sigorta süresi ve 3600 gün primi tamamlayarak emekli olabilirler. Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre ise 23 Mayıs 2002'de 15 yıllık sigortalılık süresini dolduran kadınlar 50, erkekler 55 yaşını doldurduysa 3600 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primini ödemiş olanlar istediklerinde emekli olabilirler.

5. Kolay Şartla Aylık İmkanı: Bazı özel durumlar da kısmi emekliliği hızlandırabilir. Örneğin, malul olanlar, engellilik nedeniyle vergi indiriminden yararlananlar, çalışma gücü kaybı yaşayanlar, maden işyerlerinin yer altı işlerinde çalışanlar, erken yaşlandığı tespit edilenler ve özel olarak korunan gruplar, daha kolay şartlarda emekli olma imkanına sahiptir.

Önümüzdeki günlerde emeklilik yaşının özellikle kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesi ve esnafın emekliliği için gerekli prim gün sayısının düşürülmesi gibi yeni adımlar da devreye girecek. Bu sayede EYT kapsamında olup da primlerini tamamlayamayanlar için kısmi emeklilik seçeneği daha da önem kazanacak gibi görünüyor.

Editör: Haber Merkezi