Özgü Namal ve Özcan Deniz'in başrollerinde yer aldığı Kızıl Goncalar dizisi, 2. bölümündeki mantık önerme sahnesiyle sosyal medyanın gündemine oturdu.

Dün akşam yayınlanan bölümde, Mina Demirtaş'ın canlandırdığı Zeynep karakteri, Mira'nın "Dede 28 Şubat'ta sizi okutmamış" sözlerine sinirlenerek Suavi'nin yanına gidiyor. Kendisine ders vermek isteyen Suavi'nin karşısına geçerek beyaz tahtaya bir önerme yazarak tesettürlü kızların okutulmasına karşı çıkan zihniyete bir mantık önermesiyle karşı çıkıyor.

Zeynep'in yazdığı önerme şöyle:

P(K) = P(K') = 1/2

Bu önermenin anlamı, "Kızların okula gitmesi veya gitmemesi ihtimali eşit"tir. Zeynep, bu önermeyle, tesettürlü kızların okula gitmemesi gerektiğini savunan zihniyetin, aslında tüm kızların okula gitmemesi gerektiğini savunduğunu ima ediyor.

Zeynep'in bu sahnesi, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Birçok kullanıcı, sahnenin hem anlamlı hem de etkileyici olduğunu belirtti.

Kızıl Goncalar'ın çekim izinleri iptal edildi

Kızıl Goncalar dizisi, ilk bölümüyle tepkileri üzerine çekmiş ve şikayetlerin ardından RTÜK tarafından inceleme başlatılmıştı. Son gelişme ise dizinin yapım şirketi Gold Film'in bazı mekanlarda çekim yapmasını engellemeye yönelik oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne bağlı İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü'nden 8 ve 21 Eylül'de alınan 2 mekan için izinler iptal edildi.

Kızıl Goncalar ne anlatıyor?

Kızıl Goncalar dizisi, Faniler adlı hayali bir tarikatın üyelerinin seküler bir aileyle yollarının birleşme hikayesini anlatıyor.

Dizi, tarikatların kamusal alandaki ve devlet dairelerindeki gücüne mercek tutuyor. Bununla birlikte, tarikatların kendi mensuplarına yönelik baskıcı ve gaddar yaklaşımını da gözler önüne seriyor.

Kızıl Goncalar hangi gün yayınlanıyor?

Kızıl Goncalar, Pazartesi akşamı Fox TV'de yayınlanıyor.