Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankaların kur korumalı mevduat payını azaltmaya yönelik kararının ardından Borsa İstanbul'da banka hisselerinde düşüş gözlemleniyor. BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,89'luk bir azalışla 7.446,35 puandan başladı.

Bugün Borsa İstanbul'da açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 66,94 puanlık bir düşüş yaşayarak yüzde 0,89'luk bir değer kaybıyla 7.446,35 puana indi. Bankacılık endeksi yüzde 4,21 ve holding endeksi yüzde 0,82 düşüş kaydetti. Sektör endeksleri arasında spor yüzde 1,31'lik kazançla öne çıkarken, en fazla kayıp ise yüzde 4,21'lik düşüşle bankacılık sektöründe yaşandı.

Cuma günü satış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi yüzde 3,23'lük bir değer kaybıyla günü 7.513,29 puandan tamamlamıştı.

Küresel piyasalar, dünya genelindeki para politikalarına yönelik belirsizliklerle birlikte haftaya karışık bir seyirle başladı. Bu hafta 24-26 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu'nda politika yapıcıların vereceği mesajlar yatırımcıların odak noktasına yerleşti.

Hafta sonu Resmi Gazete'de yayımlanan TCMB tebliğleri ile Türk lirası (TL) mevduatları artırıcı yönde düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeler çerçevesinde yabancı para mevduattan kur korumalı mevduata (KKM) dönüşüm hedefi uygulamasına son verildi. Aynı zamanda TL payına göre ilave/indirimli menkul kıymet tesis uygulamasına da son verildi.

Analistler, bu kararların orta-uzun vadede yeni ekonomi politikalarını desteklemesi ve yurt dışı portföy akımlarını destekleyebileceği görüşünde. Ancak bu durumun piyasalarda oynaklığı artırabileceği belirtiliyor.

Bugün yurt içinde ve yurt dışında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinin takip edileceği ifade ediliyor. Teknik açıdan bakıldığında, BIST 100 endeksinde 7.400 ve 7.250 seviyelerinin destek, 7.500 ve 7.650 puanın ise direnç konumunda olduğu belirtiliyor.

Editör: Haber Merkezi