Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonla mücadele kapsamında konut ve otomotiv kredilerinde sıkılaşma önlemleri açıkladı. Bu önlemlerin, özellikle konut kredileri alanında nasıl bir etki yaratacağı merak konusu.

BDDK, Konut Kredisi Değer Oranını Daralttı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), konut kredilerine yönelik ilk sıkılaşma adımını 24 Ağustos'ta attı. BDDK'nın düzenlemesi ile 2. konut kredisi değer oranı yüzde 75 daraltıldı. Sektörde, bu düzenlemenin faizlerin yükselmesiyle başlayan kredi kullanımındaki düşüşü pekiştirdiği görüşü hakim.

Konut Kredilerinde Faiz Makası Daralıyor

Özel bankalar ve kamu bankaları arasındaki faiz makası konut kredilerinde daralmaya devam ediyor. Kamu bankaları, konut kredi faiz oranlarını artırarak özel bankalarla rekabet gücünü artırıyor. Özel bankaların aylık %2'lik faiz oranları, şimdi 2-3 arasında değişiyor ve kamu-özel farkı giderek azalıyor.

Sektör Temsilcileri: Etki Sınırlı Kalabilir

Sektör temsilcileri, konut kredilerindeki sıkılaşma önlemlerinin etkisinin, zaten düşük olan kredi kullanımı nedeniyle sınırlı kalabileceği konusunda görüş birliği içindeler. TSKB Gayrimenkul Derneği Başkanı Makbule Yönel Maya, konut kredilerinin yatırım amaçlı kullanıldığı durumları dışında büyük bir etki öngörmediğini belirtti.

Kamu Bankaları Faiz Oranlarını Artırıyor

Kamu bankaları, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamalarını destekleyerek konut kredi faiz oranlarını artırdı. Bu, özel bankalarla rekabetteki dengeleri değiştirebilir ve konut kredilerinde daha fazla tercih edilen bir seçenek haline gelebilir.