Ilgın'da 1866 Depremi: Tarihine Damga Vuran Felaket

1866 yılında Konya'nın Ilgın ilçesinde yaşanan büyük depremin etkileri ve halkın yaşadığı zorluklar.

Konyalılar Dikkat! Bu Yollar Trafiğe Kapalı Olacak Konyalılar Dikkat! Bu Yollar Trafiğe Kapalı Olacak

Sıcak Kaplıca Suyunun Kesilmesi: Volkanik Depremin İşareti mi?

Ilgın'da 1866 depremi sonrasında sıcak kaplıca suyunun kesilmesi ve benzer bir durumun 2023'te tekrar yaşanması arasındaki ilginç benzerlik.

konya-ilgin-deprem-fay-hatti

Ilgın'da bir fay hattı bulunuyor.

1866 yılında Ilgın'da yaşanan büyük deprem, bölgede yaşayan 375 kişiyi derinden etkiledi. İşte o tarihi felaketin detayları:

5 Mart 1866 tarihinde meydana gelen deprem, 6.0 şiddetindeydi ve şiddetli artçı sarsıntılar yaklaşık 40 gün boyunca devam etti. Bu süre zarfında Ilgın Kaplıcasının sıcak suyu tamamen kesildi ve yönü değişti.

kony-ilgin-depremi-tarihi-foto

Depremin etkisiyle Pir Hüseyin Bey Cami'nin minaresi çöktü, Behlül Bey Mahallesi'nde bulunan Medrese ve Posta Caddesi üzerindeki Bulasan Köprüsü önemli ölçüde hasar gördü. Toplamda 33 hane zarar gördü.

Halkın büyük çoğunluğu deprem anında dışarıda olduğu için can kaybı yaşanmadı. Ancak, Huşî, Turâbî, Kasap Ali, Behlülbey, Balı Fakih, Uçarı, Şeyh Bedreddin, Zincirli, Şeyh Carullah, Ahi Evran, Köşk, Çavuş ve Şeyh Vefa mahallelerinde bulunan bazı evler tamamen yıkıldı.

Bu dönemde halk, depremin etkisiyle büyük bir korku ve tedirginlik içindeydi. Günlerini dua ederek geçiren insanlar, özellikle Cuma namazlarında toplu dualar yaparak birlik ve beraberliklerini pekiştirdi.

konya-ilgin-deprem-2

2023 Ilgın Depremi: Geçmişle Benzerlik Gösteriyor mu?

19 Kasım 2023 tarihinde Ilgın'da meydana gelen 3.2 büyüklüğündeki depremin detayları ve 1866 ile benzerlikleri.

19 Kasım 2023'te Ilgın'da Gölyaka Mahallesi'nde meydana gelen 3.2 büyüklüğündeki deprem, hassas kişiler tarafından hissedilirken herhangi bir yıkıma neden olmadı.

Bu olay, Ilgın'ın tarihi deprem geçmişiyle öne çıkıyor. 1866 yılında yaşanan büyük depremin ardından sıcak kaplıca suyunun kesilmesi ve aynı durumun 2023'te tekrarlanması, volkanik depremi işaret eden benzer bir olgu olarak dikkat çekiyor.

konya-ilgin-deprem-8

2011 yılında Ilgın 5.0'la sallanmıştı.

Prof. Dr. Hüseyin Muşmal'den 1866 Depremi Analizi

Prof. Dr. Hüseyin Muşmal'ın Ilgın'da 1866 depremi hakkındaki detaylı analizi ve bilgileri.

Prof. Dr. Hüseyin Muşmal, 5 Mart 1866'da Ilgın'da yaşanan büyük depremi şu şekilde özetliyor:

Ilgın İlçesinde sabahın erken saatlerinde gerçekleşen deprem, Ilgın Kaplıcasının sıcak suyunu tamamen kesmiştir. Kasaba merkezinde bulunan Piri Hüseyin Bey Cami, Bulasan Köprüsü ve Behlülbey Mahallesi Medresesi de depremden ciddi hasar görmüştür. Ancak, deprem anındaki halkın çoğunluğu dışarıda olduğu için can kaybı yaşanmamıştır.

Muşmal, Ilgın halkının deprem sonrasında yaşadığı tedirginlik ve heyecanın, kasaba etrafında kazılan kuyularda sıcak suyun bulunmasıyla bir nebze olsun giderildiğini belirtiyor. Ancak, büyük depremin olduğu gün kuyuların sularının tamamen çekilmesi, Bursa'da yaşanan benzer bir durumu hatırlatıyor.

Asrın felaketiyle benzerlik ve Bingöl Depremi

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi merkezli depremi 11 ilimizi yıkıma uğratmıştı. Bingöl ile Karlıova arasında yine 1866 yılında 7,2 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşmişti.

Editör: Hatice Karakuş