Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yaptığı açıklamada, Şivlilik geleneğinin Konya'nın önemli kültürel miraslarından biri olduğunu belirterek, bu mirası yaşatmak için her yıl özel etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Bu yıl da 31 ilçedeki tüm anaokulu, ilkokul ve 4-6 yaş Kur'an kursu öğrencilerine şivlilik hediyesi dağıtacaklarını belirten Altay, "Şivlilik hediyelerimiz, çocuklar için hazırlanan paketler halinde okullara dağıtılacak. Çocuklarımız, bu paketleri alarak üç ayların başlangıcını kutlayacaklar" dedi.

Altay, ayrıca Selçuklu Kongre Merkezi'nde Perşembe gününden Pazar gününe kadar sürecek Şivlilik etkinliği düzenleyeceklerini de belirterek, bu etkinlikte çocukların keyifli vakit geçirebilecekleri alanlar oluşturacaklarını söyledi.

Altay, "Şivlilik geleneğimiz, Konya'nın özünden gelen bir miras ve biz bu mirası yaşatmaya kararlıyız. Konya'nın tarihine, kültürüne ve birlikteliğine katkı sağlamak adına düzenlediğimiz bu etkinlik, çocuklarımızın unutulmaz anılar biriktirmelerine vesile olacak" ifadelerini kullandı.