Neşet Ertaş Konya'da böyle anıldı Neşet Ertaş Konya'da böyle anıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi, Malazgirt Zaferi'nin 952. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Bitlis'in Ahlat ilçesinde Yörük çadırı açtı. Çadırda, ziyaretçilere mehteran gösterisi ve Selçuklu dönemine ait kostümlerle Malazgirt Zaferi'ni anlatan kısa gösteriler yapılıyor.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Okçular Vakfı tarafından organize edilen kutlamalarda yerini alan Konya Büyükşehir Belediyesi, Ahlat'ta kendisine tahsis edilen Yörük çadırında misafirlerini ağırlıyor.

Ziyaretçilerini mehteran gösterisiyle karşılayan Konya Büyükşehir Belediyesi, çadırı ziyaret edenlere Selçuklu dönemine ait tarihi kostümlerle Malazgirt Zaferi'ni anlatan kısa gösteriler yaparak tarihi yeniden yaşatıyor.

Ahlat ve Malazgirt'te gerçekleştirilen program kapsamında; geleneksel sporlar, kültürel etkinlikler, geleneksel uygulamalar, dini merasimler, çocuk etkinlikleri gerçekleştirilirken; kutlamalar son gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Malazgirt'te katılacağı programla sona erecek.

konya-malazgirt-detay

Konya Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Malazgirt Zaferi, Anadolu'nun kapılarının Türklere açılmasında önemli bir dönüm noktasıdır. Bu eşsiz zaferi anlamak ve gelecek nesillere aktarmak için böyle bir etkinlikte yer almaktan mutluluk duyuyoruz" denildi.