Selçuklu'da ilk iftar depremzede öğrencilerle: Unutun, ders çalışın Selçuklu'da ilk iftar depremzede öğrencilerle: Unutun, ders çalışın

Konya'nın dış kale surları, yaklaşık 20 kilometre uzunluğunda ve genellikle 6-8 metre yüksekliğindedir. Sur sistemi, ana hatlarıyla şehrin kuzey, doğu ve batı yönlerindeki tepeleri çevreler.

Konya dış kale surları, yaklaşık 100 kuleye sahiptir. Bu kuleler, surların en yüksek noktalarına inşa edilmiştir ve birbirleriyle iletişim kurmak için haberleşme sistemleri kullanılmıştır.

Surların inşası, Selçuklu dönemi mimarisinin en önemli örneklerinden biridir. Surların temel malzemesi taştır ve işlenmiş taş bloklarının birbirine sıkıca monte edilmesiyle oluşturulmuştur. Sur duvarları, dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı şehri korumak için yapılmıştır.

Konya dış kale surları günümüzde hala varlığını korumaktadır ve birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Surların en ünlü kısımları arasında Alaeddin Tepesi, İnce Minareli Medrese ve Karatay Medresesi'nin de bulunduğu Konya şehir merkezine yakın olanlar sayılabilir.